عادت‌های غلط «خوابیدن»

سلامانه : دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران عادات غلط در هنگام خوابیدن را تشریح کرد.
 
محمد علی زارعیان در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره عادات غلط هنگام خوابیدن که موجب بروز چاقی می‌شود، اظهار داشت: تغییرات هورمونی موجب بروز چاقی می‌شود و هورمون‌های ملاتونین وسروتونین در خلق و خو و خواب تاثیر دارد.
به گفته وی از نظر طب اسلامی شبانه روز یک مومن از شب آغاز می‌شود و اهمیت خواب و شب در اسلام بسیار مهم است خواب نقش مهمی در تنظیم هورمون‌های بدن دارد و به هم ریختن خواب موجب به هم ریختن تنظیم‌های هورمونی می‌شود.
دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران ادامه داد: غذاخوردن نزدیک به خواب یکی از عادات غلط غذایی است که موجب به هم ریختن ساعت خواب می‌شود چرا که اگر هنگام خواب غذا خورده شود چون دمای بدن با غذاخوردن بالا می برد، خواب مختل می‌شود.
زارعیان اضافه کرد: روشن بودن چراغ در هنگام خوابیدن نیز از عادت غلطی است که به بدن ضرر وارد می‌کند وجود یک چراغ کوچک هنگام خوابیدن موجب اختلال در هورمون‌ها شده و هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد.
وی بیان کرد: وجود دستگاه‌های مغناطیسی نیز در خوابیدن اختلال ایجاد می‌کند چرا که این دستگاه‌ها غده پینه‌آل را تحت تاثیر قرار داده و در هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند همچنین باید وسایلی مانند موبایل حداقل 3 متر با فرد در هنگام خواب فاصله داشته باشد.
دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران گفت: قبل از خوابیدن مایعات زیاد نوشیده نشود چرا که در خواب اختلال ایجاد می‌کند همچنین افراد 2 ساعت مانده به خوابیدن از نوشیدن و غذا خوردن پرهیز کنند.
زارعیان خاطرنشان کرد: نزدیک به خوابیدن از تماشا کردن به تلویزیون و هر وسیله‌ای که مانند آن از خود نور منتشر می‌کند پرهیز شود چرا که موجب اختلال در هورمون‌های بدن می‌شود هورمون‌های استرس‌زا ترشح می‌شود و موجب کاهش ترشح ملاتونین می شود.
وی یادآور شد: اگر جای خواب افراد خیلی گرم باشد، کاهش دمایی که موجب ایجاد خواب عمیق است اتفاق نمی‌افتد و خواب عمیق بروز پیدا نمی‌کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • ناشناس شنبه, 10 خرداد 1393 - ساعت : 12:58:06
    یهو بگو به خاطر خواب همه چی تعطیل
  • fateme شنبه, 10 خرداد 1393 - ساعت : 10:47:03
    خیلی جالب بود