رینگزایتی، صدای زنگ اضطراب شما!

رینگزایتی، صدای زنگ اضطراب شما!

 سلامانه : در حال تماشای تلویزیون هستید. تلفن همراهتان زنگ می­زند. وقتی آن را بر می­دارید، کسی آن طرف خط نیست، شما اشتباه کرده­اید. روز بعد در حالی که مشغول کار هستید تلفن همراه در جیبتان، به لرزه در می­آید، وقتی آن را از جیبتان در می­آورید، می­بینید که خیالاتی شده­اید. جالب آن که این مساله روزهای بعد هم تکرار می­شود.

این پدیده در اشکال دیگری هم ممکن است اتفاق افتد، مثل کسانی که صدای زنگ در، یا گریه نوزادشان را می شنوند، اما با پیشرفت فناوری، شکل­های جدیدی پیدا کرده است. افرادی که استفاده کنندگان دائمی و مدام تلفن همراه هستند، صدای زنگ و لرزش را حتی زمانی که گوشی تلفن نزدیکشان نیست حس می­کنند.

این پدیده را اولین بار روانشناسی به نام دیوید لارامی (David Laramie) زنگ اضطراب آور(Ringxiety) نام نهاد که از ترکیب دو کلمه اضطراب (Anxiety) و زنگ زننده (Ringer) ساخته شده است و اشاره دارد به: اشتباه درک کردن صدای زنگ یا احساس لرزش تلفن همراه با یک محرک شبیه بیرونی، البته زمانی هم که محرک بیرونی وجود ندارد این اصطلاح به کار برده  می­شود.

علت چیست؟

دیوید لارامی در مطالعه خود دریافت که 66 درصد از افراد 18 تا 26 ساله آمریکایی از Ringxiety رنج می برند. برخی از بررسی­ها بیان می­کنند این پدیده ریشه در «گوش به زنگی» و آمادگی مدام استفاده کنندگان تلفن همراه دارد. تا قبل از اختراع این تلفن­ها، کسی توقع نداشت که در خیابان، اتومبیل، فروشگاه، مترو و... بتواند هر لحظه از طریق تلفن در دسترس باشد، اما بعد از همگانی شدن تلفن­های همراه به صورت بالقوه می توان در هر لحظه و در هر کجا در دسترس بود. همین موضوع سبب گردیده است که مغز ما به نوعی برای دریافت تماس در هر لحظه شرطی شود و این آمادگی را به صورت مداوم داشته باشد. بنابراین گاهی شنیدن صداهایی شبیه زنگ تلفن همراه و ادراک این که زنگ تلفن خودمان بوده است و یا حتی ادراک آن در زمان عدم وجود محرک خارجی شبیه، برخواسته از همین مساله شرطی شدن است.

برخی نیز این موضوع را این گونه تبیین کرده­اند که ادراک خیال گونه صدای زنگ ریشه در فرکانس­های تلفن­های همراه و موقعیتشان از گوش ما دارد و سعی دارند علت بروز این پدیده را با توجه به قوانین خاص فیزیکی تبیین کنند. به این صورت که ارتباط شلوغی محیط با شنیدن صدایی که وجود ندارد را به حساس بودن شنوایی انسان به فرکانس صوتی بین هزار تا 6 هزار هرتز- که زنگ‌های اصلی تلفن‌های همراه در این محدوده هستند- نسبت می‌دهند. چون در این محدوده فرکانس، مشکل می‌توان محل خاص و منشأ صدا را به‌طور دقیق تعیین کرد، وقتی از دور شنیده شود، قابلیت اشتباه گرفته شدن با صداهای دیگر را دارد اما در حقیقت هنوز این دلیل به صورت فرضیه­ای مطرح است و تنها شنیده شدن صدای زنگ را تبیین می­کنند و نمی­تواند ادراک اشتباه لرزش تلفن همراه را توجیه کند.

-Ringxiety و عواقب روانی و اجتماعی آن

بروز این پدیده سوالات چندی را به ذهن متبادر می­کند. با توجه به این مطلب که در مطالعات مشخص گردیده است افرادی که از تلفن همراه بیشتر استفاده می­کنند به احتمال بیشتری به Ringxiety مبتلا می­شوند، این سوال شکل می­گیرد که آیا در کنار این موضوع ممکن است وابستگی بیش از حد به تلفن همراه و وسایل مشابه اتفاق افتد؟ سایر اثرات روانی این پدیده چیست؟

«لارامی» در بررسی خود به این موضوع هم پرداخته است. وی دریافت که در میان افراد مبتلا به این پدیده آن کسانی که به جای تماس تلفنی ترجیح می­دهند از پیامک استفاده کنند تنهاتر بوده و سطح اضطراب اجتماعی بالاتری دارند. جدا از این در مطالعه­ای گسترده محققان دریافتند که افراد شاغلی که از تلفن همراه به صورت مدام استفاده می­کنند، فشار روانی، اضطراب و نارضایتی خانوادگی بیشتری را تجربه می­کنند، به علاوه برخی از مطالعات نیز نشان داده­اند استفاده از تلفن همراه می­تواند شخصیت را تغییر دهد، خصوصاً تلفن همراه می­تواند باعث کاهش خوشحالی و شادابی فرد شود.

نتیجه گیری

گسترش فناوری، علاوه بر نتایج مثبتی که در پی دارد، عواقب ناخوشایندی نیز به بار می­آورد. Ringxiety یکی از عواقب نامطلوب روند رو به رشد استفاده از وسایل ارتباطی بی­سیم است که بسیاری از مردم از آن رنج می­برند. این که به چه صورت از وسایلی چون تلفن همراه استفاده کنیم و  چه چیزهایی را در نظر داشته باشیم می­تواند در کنترل عواقب ناخواسته و منفی آنها مفید باشد. مدیریت استفاده از فناوری، دانشی است که در عصر حاضر لزوم آن بیش از پیش احساس می­شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.