۵ بیماری که مادران سیگاری به فرزندشان منتقل می‌کنند

سلامانه : مصرف سیگار و قلیان توسط مادر باردار در اوایل و طول حاملگی، باعث کاهش رشد جنین می‌شود.

دکتر فریده موحد، متخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف سیگار و قلیان توسط مادر باردار در اوایل و طول حاملگی، باعث کاهش رشد جنین می‌شود. به طوریکه ثابت شده در مادرانی که سیگار و قلیان می‌کشند، وزن نوزاد پس از تولد ۲۰۰ گرم کمتر از سایر نوزادان است و هرچه مصرف این مواد بیشتر باشد، نوزادان کم وزن تری متولد خواهند شد. 

وی ادامه داد: از دیگر اثرات سوء مصرف سیگار و قلیان توسط مادر، می‌توان به خطر سقط جنین و زایمان زود رس قبل از ۳۷ هفتگی اشاره کرد. 

دکتر موحد با بیان اینکه تولد این نوزادان هم بدون مشکل نخواهد بود، گفت: در این نوزادان، پس از تولد گاهی نقایص مادرزادی مشاهده می‌شود که شامل اختلالات دستگاه گوارش و روده‌های نوزاد، شکاف کام و لب و... است. 

این متخصص زنان تاکید کرد: در مادرانی که خود سیگار و قلیان مصرف نمی‌کنند، ولی در معرض دود ناشی از استعمال این مواد قرار دارند هم ممکن است علائم مشابه مشاهده شود. 

علاوه بر این طبق مطالعات صورت گرفته در زمینه اثرات سوء مصرف سیگار و قلیان روی جنین، مشاهده شده اثرات سوء این مواد بر رشد جسمی و اندام‌های جنین بیشتر از اثر بر رشد ذهنی جنین است. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.