شناسایی ۲۰۰ نوزاد مبتلا به کم‌کاری تیروئید در کاشان

سلامانه :  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان از شناسایی 200 نوزاد مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در این شهرستان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان، سید علیرضا مروجی اظهار کرد: از زمان اجرای برنامه غربالگری هیپوتیروئیدی نوزادی از سال 84 تاکنون، بیش از 200 نوزاد مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در این شهرستان شناسایی شده و تحت درمان و مراقبت قرار گرفته‌اند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز همانند سایر دانشگاه‌ها از اسفند ماه سال 1384 با اجرای این برنامه، موفق به درمان و پیشگیری از عقب‌ماندگی ذهنی در این نوزادان شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان یکی از علل مهم عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان را کم‌کاری تیروئید ذکر و عنوان کرد: غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان به عنوان یک برنامه کشوری در سیستم شبکه ادغام و کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی این برنامه را اجرا می‌نمایند.

مروجی تصریح کرد: با وجود کمبود ید در بدن و خوب کار نکردن غده تیروئید، مقاومت بدن در برابر بیماری‌های عفونی کاهش می‌یابد و عوارض مغزی به شکل کم‌هوشی و ضعف اعصاب پدید می‌آید.

وی یادآور شد: کمبود ید در دوران کودکی سبب کاهش بهره هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی، تأخیر یا توقف رشد، ناتوانی جسمی، کم‌کاری تیروئید، اختلالات عضلانی، تکلمی و شنوایی می‌شود.

وی با اشاره به کاهش 13.5 درصد امتیاز بهره هوشی کودکان و خستگی زودرس و کاهش کارایی آنها به دلیل کمبود ید گفت: کمبود ید در بالغان نیز موجب بروز گواتر، کم‌کاری تیروئید و اختلال در اعمال روانی و ذهنی می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با اشاره به اینکه آب و خاک کشور ما میزان ید کافی ندارد، تأکید کرد: اگرچه غذاهای دریایی مانند میگو و ماهی آب شور دارای غنی‌ترین منابع ید است اما برای پیشگیری و  کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید، مصرف نمک یددار تصفیه شده برای تمام افراد جامعه به ویژه زنان باردار، کودکان، نوجوانان الزامی است.

وی یادآور شد: از مصرف انواع نمک‌های دریاچه، دریا و سنگ نمک به دلیل نداشتن ید و وجود ناخالصی‌ها و فلزات سنگین (سرطان‌زا) مانند سرب و جیوه خودداری شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.