پاک کردن خاطرات بد ممکن می‌شود؟

پاک کردن خاطرات بد ممکن می‌شود؟

سلامانه : تصور کنید، یک خاطره بد را با فشار دادن دکمه کامپیوتر پاک کنید یا یک خاطره خوب را دوباره زنده کنید. این اتفاقی است که شاید به زودی رخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «freepressjournal»، محققان موفق شده اند خاطرات را از ذهن موش ها پاک کنند و دوباره بعضی از خاطرات را در ذهن آنها زنده کنند.

«روبرتو مالینو»، پرفسور دانشگاه کالیفرنیا در این باره توضیح داد:«ما توانسته ایم بنا به میل خودمان، یک خاطره را ایجاد کنیم، آن را پاک کنیم و دوباره به کارش بیندازیم. روش کار هم تقویت یا تضعیف کردن بعضی از ارتباطات سیناپسی بوده.»


دانشمندان کار را با گروهی از موش ها انجام دادند که ژن های شان دستکاری شده بود تا به نور حساس باشند. آنها یک گروه از عصب های بینایی در مغز موش را تحریک می کردند و همزمان به پای او شوک الکتریکی می دادند. پس از آن، وقتی این سلسله اعصاب موش ها تحریک می شد، آنها یاد درد می افتادند و می ترسیدند. سپس دانشمندان تلاش کردند همین سلسله اعصاب را با یک سری روش ها تحریک کنند و از این طریق خاطرات بد را پاک کنند. در کارشان هم موفق بودند و ترس موش ها ریخت، که نشان می داد خاطرات بد از ذهن شان پاک شده.

سپس با یک روش معکوس توانستند همان عصب ها را تحریک کنند و دوباره خاطرات را زنده کنند. محققان در مقاله ای که در مجله «Nature» چاپ کرده اند، می گویند نتایج این تحقیق می تواند برای مداوای آلزایمر مفید باشد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.