پیشگیری، راه مبارزه با بیماری‌های دهان و دندان

سلامانه : با پیشگیری و آموزش می‌توان تا حدود زیادی از بروز بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری کرد.

 به گزارش فارس مبارزه با بیماری‌ها انواع مختلف دارد و هر یک از بخش‌های بدن انسان دارای آسیب‌هایی می‌توانند باشند که جلوگیری و پیشگیری کامل از این آسیب‌ها در گرو آموزش‌هایی است که کارشناسان علوم پزشکی در اختیار قرار می‌دهند.

آموزش‌های لازم برای سلامت و مراقبت از دهان و دندان هم به عنوان مهمترین عضوی از بدن که روزانه با آن و سر و کار داریم یک ضرورت است.

بهداشت و اهمیت قائل شدن برای موضوع سلامت و بیماری محور آموزش‌هایی است که در حوزه دهان و دندان ارائه می‌شود و کارشناسان این بخش به خوبی آسیب‌ها و انواع عفونت‌های این عضو را بررسی می‌کنند.

کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت استان قزوین جمعه شب در همایشی با این عنوان در تاکستان بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد با آموزش بهداشت می‌توان تا 80 درصد موارد، بیماری‌های دهان و دندان را کاهش داد.

علیرضا مهرعلیان ادامه داد: به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی، بهداشت دهان را یک ضرورت و بخشی از سلامت عمومی در تمام عمر دانسته است.

وی ادامه داد: این نهاد بین‌المللی تأکید دارد که بهداشت ضعیف دهان و بیماری‌های دهانی درمان نشده، می‌تواند تأثیر عمیقی بر کیفیت زندگی و سلامت فرد بگذارد.

مهرعلیان گفت: برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی و برخی خصوصیات روانی مانند تصویر ذهنی مثبت از خود و به تبع آن سلامت روان، با بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد.

کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت استان قزوین افزود: با توجه به این مقوله یکی از برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی در حوزه جلوگیری از بیماری‌های مزمن و ارتقای سلامت است.

مهرعلیان ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی با عنوان «دستورالعمل مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان مادر و کودک» می‌تواند گاهی مؤثر تلقی شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان مامایی و بهداشت خانواده باید به این مهم در مواجه با بیماران توجه کنند، بیان کرد: لزوم ارائه آموزش و انجام مراقبت‌ها توسط گروه سلامت در مراکز بهداشتی ـ درمانی امر مهم است.

کارشناسان واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان تاکستان نیز در ادامه گفت: مراقبت از دهان و دندان در دوران بارداری، پیش و پس از بارداری مهم است.

مینا بهرامی بیان کرد: همچنین کودکان زیر هشت سال، به دلیل لزوم حفظ سلامت و آسیب‌پذیر بودن از لحاظ بهداشت دهان و دندان باید مورد مراقبت قرار گیرند.

بر پایه این گزارش، دندان عضوی از بدن انسان به نوعی کار تحلیل مواد غذایی را انجام می‌دهد که اگر مراقبت‌های لازم به آن انجام نشود، می‌تواند در معرض آسیب‌های جدی و بیماری‌ها قرار گیرد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.