کودک ۲.۵ ساله از شدت آزار مرگ مغزی شد

سلامانه : بررسی‌های اولیه توسط تیم پزشكی نشان از آن داشت كه 40 جای زخم، آثار سوختگی و كبودی روی بدن این پسر وجود داشت.

دادستان سیرجان رسیدگی قضایی به پرونده كودك آزاری‌ای را آغاز كرده كه در آن یك كودك 5/ 2 ساله دچار مرگ مغزی شده است. 

این پرونده در حالی اینك در مرحله تحقیق قرار دارد كه تیم پزشكی معالج كودك مرگ مغزی «مهدی» را تایید كرده‌اند و یكشنبه 11 خرداد دستگاه‌ها از بدن این پسر جدا شد. 

سیرجان در حالی اینك شاهد مرگ این كودك است كه زمستان گذشته نیز كودك چهار ساله‌ای به نام «اشكان» به بیمارستان منتقل شد و تیم پزشكی دریافت كه از سوی ناپدری‌اش مورد ضرب و جرح واقع شده است. «اشكان» به بهزیستی كرمان سپرده شد ولی در معاینات اولیه از او مشخص شد كه یك كلیه ندارد و موضوع جراحی غیرقانونی او مطرح شد. 

«مهدی بخشی» دادستان سیرجان پس از اقامه دعوی علیه كودك آزار پرونده اشكان، درباره ماجرای جراحی كلیه او به هفته‌نامه پاسارگاد گفته بود: پزشكی قانونی این مساله را كه اشكان به صورت غیرقانونی جراحی شده و كلیه‌اش درآورده شده تایید نمی‌كند. اینك كه 10 روز از زمان انتقال «مهدی» به بیمارستان غرضی سیرجان سپری شده این پرسش مطرح است كه آیا ممكن است ماجرای كودك آزاری در این شهر باز هم تكرار شود؟

مهدی چگونه به بیمارستان رسید؟

دوم خردادماه امسال كودكی 5 /2 ساله به اورژانس بیمارستان غرضی سیرجان انتقال یافت كه فاقد هوشیاری بود. پزشكان اورژانس درمان و احیای این پسربچه را آغاز كردند. بررسی‌های اولیه توسط تیم پزشكی نشان از آن داشت كه 40 جای زخم، آثار سوختگی و كبودی روی بدن این پسر وجود داشت. تیم پزشكی حتی آثار گازگرفتگی را هم تشخیص دادند كه نشان از گازگرفته شدن توسط انسان داشت. دكتر مسعود حاج محمدی، رییس بیمارستان غرضی سیرجان درباره آخرین وضعیت جسمانی این كودك گفت: حیات این طفل وابسته به دارو و تجهیزات است، اگر دستگاه‌های پزشكی از او جدا شود و دارو نگیرد زنده نمی‌ماند. به گفته این مقام مسوول در بیمارستان غرضی مرگ مغزی «مهدی» تایید شده ولی هنوز تصمیمی مبنی بر جداكردن دستگاه‌ها از او گرفته نشده است. با گزارش این وضعیت به پلیس تحقیق درباره عامل یا عاملان ضرب و آزار كودك آغاز شد. نخستین شایعه‌ای كه درباره این ماجرا مطرح بود متوجه پدر «مهدی» بود. گفته می‌شد پدر مهدی اعتیاد دارد و در پی وضعیت نامناسب حاصل از اعتیاد چنین اتفاقی روی داده است.

با این حال هنوز مساله مبتلا بودن پدرمهدی به اعتیاد از سوی مقامات رسمی تایید نشده است. پس از آغاز تحقیقات مشخص شد «مهدی» زمانی به بیمارستان منتقل شده كه توسط دوست پدر این بچه نگهداری می‌شده است. پلیس سیرجان اعلام كرده است كه یك نفر توسط كلانتری 14 نجف‌شهر و یك نفر دیگر توسط ماموران كلانتری 11 سیرجان در ارتباط با این اقدام دستگیر شده‌اند. با این حال هنوز هیچ جزییاتی از فردی كه «مهدی» نزد او نگهداری می‌شده توسط دادستان سیرجان یا پلیس این شهرستان اعلام نشده است.

در همین حال یكی از اهالی نجف‌شهر سیرجان در این باره گفت: ما شنیده‌ایم كه پدر این بچه دچار اختلافاتی با خانواده خود بود و به همین دلیل فرزندش را به دوست خود سپرده بود و او با «مهدی» چنین كرده است. یكی از خبرنگاران مقیم سیرجان نیز درباره این پرونده گفت: آخرین خبری كه از وضعیت این كودك وجود دارد این است كه ضریب هوشی او 3 اعلام شده و از نظر پزشكی دچار مرگ مغزی شده و دادستان نیز به عنوان مدعی‌العموم پیگیر این پرونده است.

یك ماجرای دیگر در سیرجان

زمستان گذشته وقتی اشكان كودك چهار ساله كه فرزند یك مادر افغانی بود و توسط ناپدری اهل افغانستان مورد ضرب و آزار قرار گرفته بود به بیمارستان منتقل شد. معاینات اولیه حكایت از جراحی غیرقانونی او برای درآوردن كلیه داشت. این كودك پس از درمان اولیه تحویل بهزیستی شهر كرمان شد. در گزارش‌های اولیه احتمال جراحی غیرقانونی و سرقت یكی از كلیه‌های این پسر توسط ناپدری او وجود داشت كه دادستان سیرجان همان موقع از بازداشت ناپدری این كودك خبر داد ولی پس از آن تاكید شد كه پزشكی قانونی چنین اتفاقی را تایید نمی‌كند. مادراشكان آن موقع در توضیح چگونگی آسیب‌دیدگی پسرش گفت: از ناپدری‌اش كتك خورده. ناپدری‌اش به اشكان گفت با من بیا به مغازه برویم و كمی خرید كنیم. هنگام بازگشت اشكان به این حال و روز بود. مادر اشكان برداشت كلیه را منكر شد و زیر بار این موضوع نرفت.

منبع:روزنامه اعتماد


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.