۵۰۰ هزار مادر در دنیا، قربانی کمبود خون هنگام زایمان

سلامانه :سالانه بیش از 500 هزار بارداری به علت فقدان خون به مرگ منجر می‌شود که 99 درصد این قربانیان مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند.

به گزارش ایسنا، سازمان انتقال خون ایران با اتخاذ و اجرای سیاستهای ملی خون، مطابق با نیازهای ملی و توصیه های فنی سازمان جهانی بهداشت، از سال 2007 با اتکا به اهدای 100 درصد داوطلبانه تمامی خون مورد نیاز بیماران از جمله مادران در حال زایمان را تأمین می کند. چنانکه حتی در دور افتاده ترین نقاط کشور نیاز تمام مراکز درمانی تأمین می شود و می‌توانیم بگوییم در ایران هیچ مادری به خاطر کمبود خون حین زایمان نمی میرد.

بر اساس این گزارش، روزانه 800 زن در سراسر جهان به دلیل اختلالات ناشی از بارداری و یا زایمان جان می سپارند. تقریباً تمامی این مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. بیش از نیمی از این آمار مربوط به کشورهای آفریقایی و یک سوم آن مربوط به جنوب آسیا است.

در کشورهای در حال توسعه مرگ حین زایمان سومین علت منجر به مرگ در زنان 15 تا 44 ساله است که 25 درصد موارد مرگ ناشی از خونریزی حین زایمان می‌باشد.

بنا براین گزارش، خطر مرگ برای مادران زیر 15 سال بسیار بیشتر از سایر سنین است. همچنین عمده ترین علل مرگ و میر در هنگام زایمان ناشی از خونریزی شدید است. به همین مناسبت، سازمان جهانی بهداشت شعار «خون سالم برای نجات مادران» را برای سال 2014 برگزیده است. به این امید که با تمرکز بر این موضوع، آگاهیها در خصوص اهمیت تأمین خون و محصولات خونی سالم در راستای یک نگرش جامع به پیشگیری از مرگ و میرهای هنگام زایمان افزایش یابد.

امروزه ، 40 سال بعد از تصویب اولین قطع نامه سازمان جهانی بهداشت در خصوص سلامت خون، هنوز دسترسی به خون سالم و استفاده منطقی از آن یک چالش عمده در بسیاری از کشورهاست.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.