سرطان زایی باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی تایید شد

سلامانه : معاون سازمان غذا و دارو با توجه به اواخر فصل بهار و آغاز تابستان که محصولات کشاورزی زیادی وارد بازار می‌شود،نکاتی را در مورد اندازه استفاده از سموم کشاورزی تشریح کرد و گفت:باقیمانده آلاینده‌های سموم در محصولات کشاورزی سرطان زاست.
 
به گزارش تسنیم، اکبر عبدالهی اصل، معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با توجه به اواخر فصل بهار و آغاز فصل تابستان که محصولات کشاورزی زیادی که وارد بازار میوه و تره بار می‌شود، به تسنیم گفت: کشاورزان زحمتکش باید دقت کنند که در کِشت محصولات از سموم در حد اندازه استفاده کنند چرا که استفاده بی ضابطه از سموم عوارض ناگواری دارد و حتی سرطان زا است.
وی عنوان کرد: گزارش‌های مختلفی از باقیمانده آلاینده‌های محیطی و سموم در سیفی جات، سبزیجات و میوه‌ها به سازمان غذا و دارو می‌رسد که متاسفانه در وضعیت باغبانی و کشت، استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی و سموم موجب ازدیاد میزان آلاینده‌ها در این محیط‌ها است.
عبدالهی اصل اظهار داشت: باقیمانده این سموم عوارض بسیار ناگواری بر سلامت انسان دارد و باعث سرطان می‌شود، علی رغم تشدید کنترل مسائل بهداشتی در سطح عرضه قطعاً  استفاده از روش‌های  غیر شیمیایی برای مبارزه با آفات نباتی به خصوص سیفی جات و همچنین، عدم کشاورزی در مناطق آلوده می‌تواند تضمین کننده سلامت بیشتر محصولات کشاورزی شود.
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو در مورد سبزیجات و گیاهان گلخانه ای بیان داشت: از بدو شروع کِشت بعضی‌ها معتقدند باید از سموم استفاده کنند وگرنه آفات نباتی راندمان کِشت آنها را پایین می‌آورد، اما متاسفانه بنابر گزارشات واصله برخی‌ها روزی 2 بار محصولات خود را سم پاشی می‌کنند ( البته سموم مجوز دارند ولی میزان استفاده از سموم باید رعایت شود.
عبدالهی اصل ادامه داد: امروزه بعضی از گلخانه‌ها برای مبارزه با آفات از روش غیر شیمیایی همچون چسب‌های ضد انگل، حشرات و ... برای مبارزه با آفات استفاده می‌کنند که تاثیر مخرب بر سلامت مصرف کننده ندارد.
وی در ادامه به فیلم مستندی اشاره کرد که در آن یک گوساله به سیم خاردار مرتع گیر کرده و زخمی می‌شود و دامپزشکان با وسواس بسیار زیادی سعی می‌کنند از روش‌های غیر آنتی بیوتیکی برای درمان آن گوساله استفاده کنند، چرا که به اعتقاد آنان قرار است  این گوساله در سبد غذایی به مصرف مردم برسد، همین دلیل و بنابر  سیاست‌های انسانی سلامت محوری نیازی برای استفاده از آنتی بیوتیک در درمان وجود ندارد، حساسیت‌های مسئولان بهداشتی این کشورهای اروپایی بر سلامت محوری باید در کشور ما نیز الگو قرار گیرد.
وی با اشاره به تلاش‌های دامپزشکان در فیلم این مستند خاطرنشان کرد: ما باید یک وسواس این چنینی در مورد مواد غذایی داشته باشیم، نه اینکه برای بهره وری و رشد و برداشت بیشتر از هر روش مغایر با بهداشتی استفاده کنیم و سلامت جامعه را به خطر بیاندازیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.