افراد عادی مصدومان تصادفی بدون خونریزی را جابه‌جا نکنند

سلامانه : رئیس پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه ۵۰ درصد صدمات نخاعی به علت انتقال بیمار توسط افراد غیرحرفه‌ای است، گفت: افراد عادی به هیچ عنوان مصدومان تصادفی بدون خونریزی را جابه‌جا نکنند.
 
به گزارش تسنیم، سیدحسن امامی رضوی در نشست خبری ششمین کنگره بین‌المللی جراحان اعصاب در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره شایع ترین بیماری‌های علوم اعصاب که به نهایتاً به جراحی می‌انجامد، اظهار داشت: مشخص است که در کشور ما بیشترین سال‌های مفید از دست رفته عمر به علت تصادفات جاده‌ای است و این تصادفات عمدتاً سنین جوان را شامل می‌شود به طوریکه بخش‌های مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های کشور را عمدتاً بیماران ضربه مغزی ناشی از تصادفات اشغال می‌کنند که البته حدود 50 درصد آنها از موتورسیکلت و عدم استفاده از "کلاه کاسکت" ناشی می‌شود. ضایعات نخاعی و قطع نخاع نیز در درجات بعدی قرار دارند.
امامی رضوی ادامه داد: 50 درصد صدمات نخاعی در محل حادثه و 50 درصد این صدمات نیز حین انتقال بیمار به مرکز درمانی توسط افراد غیرحرفه‌ای ایجاد می‌شود. بنابراین افراد عادی به هیچ عنوان مصدومان تصادفی بدون خونریزی را جابه جا نکنند تا نیروهای اورژانس برای ارائه خدمات تخصصی در کمترین زمان ممکن به محل حادثه خود را برسانند.
وی ضمن اشاره به درمان‌های جدید در علوم اعصاب درباره توسعه علمی ایران در حوزه جراحی علوم اعصاب گفت: جراحان علوم اعصاب ایران در سطح بین‌المللی فعالند. کشور ما نیز از جراحان مغز و اعصاب خوبی برخوردار است و تقریباً تمام اقداماتی که در خارج از کشور در این حوزه انجام می‌شود، در ایران نیز قابل انجام است.
وی در پاسخ به سوال مبنی بر گلایه جراحان از فرسودگی تجهیزات در بیمارستان‌های دولتی و تدابیر اتخاذ شده به این منظور در قالب طرح تحول سلامت، عنوان کرد: جهت جبران این موضوع، بسته‌های مختلفی پیش بینی شده است. در سال‌های گذشته به دلیل عدم اصلاح تعرفه‌ها به ویژه تعرفه هتلینگ، بیمارستان‌ها قدرت جبران تجهیزات فرسوده را نداشتند. اما امسال تعرفه هتلینگ بیمارستان‌ها افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین از محل هدفمندی یارانه‌ها نیز ارقامی جهت جبران مابه‌التفاوت تعرفه‌های موجود با تعرفه واقعی (در بخش هتلینگ) در نظر گرفته شده است تا به این ترتیب بیمارستان‌ها بتوانند به تدریج تجهیزات فرسوده را جایگزین کنند. البته این امر در کوتاه مدت قابل جبران نیست و به تدریج عملیاتی خواهد شد.
امامی رضوی به برگزاری این کنگره با محوریت پروفسور مجید سمیعی که تاکنون پنج دوره از آن برگزار شده است، اشاره کرد و بیان داشت: برهمین اساس به دنبال تبادلات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با مرکز پروفسور سمیعی در هانوفر آلمان، کنگره ششم به صورت مشترک برگزار می‌شود.
وی به پیشرو بودن دانشگاه‌ علوم پزشکی تهران در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های آموزش و پژوهش اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی مباحث بین‌المللی را نیز پیگیری می‌کند. در این راستا مبحث توسعه علمی در حوزه علوم اعصاب یکی از ماموریت‌های مهم دانشگاه علوم پزشکی تهران است و دو سال است که پژوهشکده علوم اعصاب در این دانشگاه راه‌اندازی شده است. البته پیش از این نیز فعالیت‌هایی در قالب چند مرکز صورت می‌گرفت که اکنون تمام این فعالیت‌ها در پژوهشکده علوم اعصاب متمرکز شده است.
امامی رضوی از برنامه مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز پروفسور سمیعی در هانوفر آلمان جهت توسعه برنامه‌های آموزش و پژوهش علوم اعصاب خبر داد و گفت: به این منظور 11 نفر را جهت گذراندن PHD علوم اعصاب به آلمان اعزام کرده‌ایم که حدود یک سال است از دوره آنها می‌گذرد. این برنامه آموزشی نهایتاً به ایجاد پروژه مشترکی تحت عنوان مرکز بین‌المللی جراحی علوم اعصاب منجر خواهد شد. ساختمان این مرکز نیز اکنون در بزرگراه همت در حال ساخت است.
وی در توضیح دیگر ویژگی‌های کنگره ششم جراحان اعصاب ادامه داد: سخنران‌های این کنگره به صورت کامل مدعو از کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، آرژانتین و ... هستند. در مجموع این کنگره 27 سخنران مدعو خواهد داشت و تمام سخنرانی‌ها به زبان انگلیسی ارائه خواهند شد. مهم‌ترین هدف این کنگره نیز ارائه آخرین تجربیات و برنامه‌های حوزه جراحی اعصاب به گروه‌های مختلف حوزه علوم اعصاب است.
امامی رضوی "هیپوفیز" را بحث محوری ششمین کنگره بین‌المللی جراحان اعصاب خواند و افزود: این کنگره از 21 تا 23 خرداد ماه در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد برگزار خواهد شد. علاوه بر سخنرانی‌ها، برنامه‌های جانبی از جمله پانل‌های بحث و گفت‌وگو و نمایش فیلم‌های مربوط به جراحی‌های انجام شده توسط پروفسور سمیعی و همکاران وی، پیش بینی شده است. این کنگره از 20 امتیاز بازآموزی برای رشته‌های اصلی و 14 امتیاز نیز برای سایر رشته‌ها برخوردار است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.