اضطراب دوران بارداری ریشه در گذشته مادر دارد

سلامانه : بارداری برای هر خانم، توانمندی قابلیت تولید موجودی است که با وجودش حس زن بودن را در او تکمیل می‌کند، پس این دوران می‌تواند بهترین مرحله از زندگی هر خانمی باشد، ولی گاهی وجود استرس در این دوران، برای خانم‌ها بسیار سخت است.

دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیات علمی پژوهشکده علوم شناختی، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: عواملی وجود دارند که استرس و اضطراب در دوران بارداری را بالا می‌‍‌برند و این عوامل در خانم‌ها متفاوت است.

گروهی از خانم‌ها سابقه سقط‌های قبلی داشته‌اند و این مسئله ناکامی و شکست برای یک خانم محسوب می‌شود. بنابراین در بارداری بعدی، خانم دچار استرس و اضطراب می‌شود که ناشی از دست دادن مجدد فرزندش است.

وی ادامه داد: عوامل دیگری چون بارداری ناخواسته، نوزاد مشکل دار، بروز مشکلات جسمی برای خود خانم از دیگر عوامل استرس زا در دوران بارداری است، که البته تمام این موارد با انجام آزمایشات قبل و حین بارداری و یا برنامه‌ریزی برای داشتن فرزند قابل پیشگیری است.

این متخصص روانشناسی گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته، مادرانی که دوران بارداری خوبی را سپری می‌کنند و در آرامش هستند و از طرف همسر و اطرافیان حمایت کافی می‌شوند، بسیار کمتر از مادران پر استرس و اضطراب، به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.