بیماری‌های قلبی عروقی تاثیر مستقیمی در بروز سکته مغزی دارند

سلامانه :رییس سازمان نظام پزشکی کشور با هشدار نسبت به کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی گفت: مطالعات نشان داده است، این بیماری‌ها تاثیر مستقیمی بر وقوع سکته مغزی دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های مغز و اعصاب و الکتروفیزیولوژی بالینی، مهم‌ترین بیماری حوزه مغز و اعصاب را سکته مغزی عنوان کرد و گفت: هرچند طی سال‌های اخیر درمان‌های مناسبی در زمینه سکته مغزی انجام شده، اما در زمان وقوع سکته مغزی به دلیل پیچیدگی بافت مغز درمان آن بسیار سخت است.

وی مهم‌ترین استراتژی در مقابله با سکته مغزی را پیشگیری از وقوع آن دانست و گفت: از آنجایی که بیماری‌های قلبی و عروقی تاثیر مثبتی روی سکته مغزی دارند، می‌توان با اصلاح الگوی زندگی، رفع استرس‌های محیطی و مشکلات تغذیه‌ای همزمان هم شانس ابتلا به بیماری قلبی را کاهش داد و هم از خطر وقوع سکته مغزی جلوگیری کرد.

زالی فشار خون و دیابت را دو عامل مهم در بروز سکته مغزی عنوان و تاکید کرد: مشکل بزرگ ایرانیان بی‌اطلاعی از بیماری دیابت و فشار خون خود بوده و زمانی متوجه این بیماری می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته است.

وی تاکید کرد: اگر دیابت و فشار خون به موقع تشخیص داده شود، می‌توان از بسیاری از آسیب‌های بعدی ناشی از آنها از جمله خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مغزی جلوگیری کرد.

به گفته رییس سازمان نظام پزشکی کشور، نبود معاینات ادواری سبب شده است تا بسیاری از ایرانیان از ابتلای خود به بیماری دیابت یا فشار خون مطلع نباشند.

دکتر حسین پاکدامن، رییس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران نیز در این کنگره گفت:‌ بیش از 70 هزار نفر در ایران به بیماری ام اس مبتلا هستند، این در حالی است که با توجه به جمعیت کشور مبتلایان به این بیماری در کشور ما باید کمتر از 2 هزار نفر باشند.

وی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به این بیماری همچنان در کشور در حال افزایش است، یادآور شد:‌ استان‌های تهران و اصفهان بیشترین تعداد مبتلایان به بیماری ام‌اس را در کشور دارد و این بیماری در جوانان دارای سنین 20 تا 35 سال و زنان به ویژه در میان زنان زیبا شایع‌تر است.

پاکدامن در مورد علل بروز این بیماری توضیح داد: نتایج تحقیقات انجام شده، حاکی از وجود ارتباط بین تغذیه، واکسیناسیون، عفونت، ژنتیک و مناطق مختلف جغرافیایی با بروز بیماری ام اس است، اما تاکنون علت اصلی این بیماری در جهان مشخص نشده است.

وی در مورد ارتباط کمبود ویتامین D با بیماری ام اس توضیح داد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D به شدت با بیماری ام اس در ارتباط است.

رییس بیست و یکمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های مغز و اعصاب و الکتروفیزیولوژی بالینی خاطرنشان کرد: در بروز بیماری ام اس نوعی ویروس یا ماده آنتی‌ژن دخیل است که سبب ایجاد اختلالات و تخریب سیستم عصبی مرکزی در مبتلایان می‌شود.

وی با بیان اینکه محققان در سراسر دنیا به دنبال کشف علل بروز بیماری ام اس هستند، افزود: استفاده از دستگاه ام آر آی می‌تواند به شناخت بیشتر علت بیماری‌های مغز و اعصاب کمک و زمینه تشخیص و درمان آنها را فراهم می‌آورد.

لازم به ذکر است، بیست و یکمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های مغز و اعصاب و الکتروفیزیولوژی بالینی که با هدف بررسی جدیدترین درمان ها در زمینه سکته‌های مغزی، دمانس یا زوال عقل، پارکینسون، صرع و MS از روز سه شنبه 20 خرداد ماه در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد تا روز جمعه 23 خرداد ماه به کار خود ادامه می‌دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.