مصرف دوز بالای «استاتین» و خطر دیابت

سلامانه :نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که مصرف دوز بیشتر داروی «استاتین» برای پایین آوردن کلسترول احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

به گزارش (ایسنا)، دکتر «کولین آر. دورموت»، متخصص ارشد این مطالعه از دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت: نتایج این بررسی به مفهوم عدم مصرف داروی استاتین نیست اما پرسش مطرح شده این است که بیماران مجاز به مصرف چه دوزی از این دارو هستند؟

در این بررسی 137 هزار بیمار که به دیابت مبتلا بودند و پس از آنکه به دلیل سکته مغزی، قلبی و دیگر مشکلات قلبی در بیمارستان بستری شده و مصرف استاتین برای آنان تجویز شده بود، مورد مطالعه قرار گرفتند. در طول انجام مطالعه چند نوع مختلف از داروهای استاتین مصرف شد. پس از گذشت دو سال از شروع مصرف این داروها حدود 3600 نفر از بیماران به دیابت مبتلا شدند. همچنین مشاهده شد بیمارانی که از انواع قوی‌تر استاتین مصرف کرده بودند نسبت به بیماران دیگر 15 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بودند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «دیوید پرئیس» که پیش از این در دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند به بررسی مصرف داروهای استاتین و دیابت پرداخته بود، گفت: مصرف داروهای استاتین رایج با دوز پایین احتمال ابتلا به دیابت را 10 درصد افزایش می‌دهد در حالی که در صورت بالا بردن دوز آن این احتمال به 20 درصد می‌رسد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.