میانگین کشیدن دندان در ایران چقدر است؟

سلامانه : خوشنویسان گفت: بی دندانی ایرانیان همچنان ادامه دارد و فعالیت‌های گسترده‌ای برای ارائه خدمات پیشگیری در حال انجام است تا این روند به سمت کم شدن پیش رود.

دکتر خوشنویسان رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در گذشته فقط کشیدن و گذاشتن  دندان مصنوعی به عهده ی بیمه ها بود که این یک کمکی به بی دندان کردن بیماران بود.

وی افزود: هم اکنون بسته‌ی جدید پیشگیری برای آموزش بهداشت مشخص شده و دندانپزشکان می توانند با استفاده از آن فعالیت کنند و خدمات ارائه بدهند.

وی ادامه داد: بی دندانی ایرانیان همچنان ادامه دارد و فعالیت گسترده‌ای برای ارائه خدمات پیشگیری انجام می شود و ما آماری در اختیار داریم که در استانهایی که این پروژه پیشگیری انجام شده به همان اندازه خدمات پیشگیری بالا رفته و کشیدن دندان هم پایین آمده است.

خوشنویسان گفت: در سال 1390 حدود 2 میلیون دندان در بخش دولتی کشیده شده بود و ما امیدواریم این روند به طرح کم شدن پیش برود و روشهای متعددی برای نگهداشتن دندانها داریم که یکی از آنها استفاده از سم‌سمنت است که با استفاده از آن یک سوم دندانهای عفونی که در حدود 700 هزار دندان می شود را نگه داریم.

وی اظهار داشت: این روش از کشیده شدن دندانها جلوگیری می کند و متریال آن در ایران توسط دانشمندان ایرانی تولید شده و با موفقیت همراه بوده است و قیمت آن یک دهم است.

خوشنویسان خاطر نشان کرد: در این روش افرادی که واجد شرایط استفاده هستند، فقط قسمت عفونی شده عصبی را خارج می کنیم و به جای آن از سم‌سمنت استفاده می کنیم. به این صورت دندان می‌تواند زنده بماند و ما توصیه می کنیم مردم با مراقبت خوب و صحیح 50 تا60 درصد از بیماری های دندان را کاهش  دهند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.