۵ بازی برای تقویت کننده حواس کودک

سلامانه : نحوه بروز در رفتار اطرافیان و به خصوص والدین با نوزاد و کودک در ایجاد تجربه و افزایش ظرفیت و توان ذهنی کودک در سنین بالاتر بسیار مؤثر است.

دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:‌والدینی که با کودک از همان ابتدا زیاد صحبت می کنند، برایش کتاب می خوانند و با شعر و ترانه های کودکانه او را سرگرم می کنند، کودک از گنجینه لغت بیشتری برخوردار می شود و زودتر صحبت می کند.
انجام بازیهای فکری و طرح معما برای کودک باعث تقویت حافظه ریاضیاتی و منطقی کودک در بزرگسالی می شود.

وی ادامه دارد:‌حافظه سمعی و شنیداری کودک با بازیهایی شبیه اینکه چند عدد را والدین می گویند و از کودک می خواهند به همان ترتیب تکرار کند و به تدریج تعداد اعداد را زیاد می کنند، تقویت می شود.
نوع دیگری از بازیها که حواس بصری و دیداری کودک را تقویت میکند، نشان دادن 15-10 عکس به کودک و بعد پرسیدن از کودک که چه تصاویری را مشاهده کرده است، می باشد.

دکتر دوایی افزود:‌ کتاب خوانی زیاد و استفاده از لغات متنوع و گسترده، حافظه زبان شناختی کودک را بسیار تقویت می کند.
حافظه تجسمی- فضایی، یعنی درست کردن چیز هایی که کودک شکل آنها را دیده و یا تصویری در ذهن از آنها، دارد بسیار با اهمیت است و بازیهایی نظیر خمیر بازی، درست کردن پازل و بازی با لگو، در تقویت حافظه تجسمی- فضایی مؤثر است.

دکتر دوایی ظرف ذهنی کودکان را بسیار پرگنجایش خواند و گفت:‌ نحوه برخورد والدین بسیار در تعیین سرنوشت و آینده کودک مؤثر است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.