موش‌ها هم مثل آدم‌ها پشیمان می‌شوند

موش‌ها هم مثل آدم‌ها پشیمان می‌شوند

سلامانه : پیش تر گمان می رفت، حس پشیمانی فقط مختص انسان است اما تحقیقات جدید نشان می دهد، حتی موش ها هم پشیمان می شوند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «hngn»، دانشمندان در دانشگاه مینه سوتا، آزمایشی به نام «صف رستوران» انجام دادند که در آن، موش ها باید تصمیم بگیرند چقدر منتظر غذا بمانند. پرفسور دیوید ردیش از دانشگاه مینه سوتا در این باره می گوید:«این مثل توی صف ماندن در رستوران است. اگر صف در رستوران چینی خیلی طولانی باشد، آن وقت تسلیم می شوی و می روی آن طرف خیابان، به رستوران هندی.» 


در این آزمایش، موش ها تصمیم می گیرند به آن یکی رستوران بروند، ولی بعد می بینند که غذای جدید، کمتر خوشمزه است. به این خاطر، غذا را نمی گیرند و برمی گردند و سراغ غذای قبلی می روند و ترجیح می دهند بیشتر منتظر بمانند تا غذای خوشمزه تر را بگیرند.

پرفسور ردیش می گوید باید این آزمایش را طوری طراحی می کردند که پشیمانی و ناامیدی با هم قاطی نشوند:«پشیمانی احساسی است که بعد از انجام اشتباه داری، یعنی اگر کار دیگری کرده بودی، نتیجه بهتری می گرفتی. جای سختش این بود که باید ناامیدی را از پشیمانی جدا می کردیم. ناامیدی وقتی است که اوضاع به خوبی چیزی که امید داری، نیست. کلید کار در این بود که اجازه بدهیم موش ها انتخاب کنند.» او توضیح داد در موش ها، موقع پشیمانی، همان بخشی از مغز فعال می شود که در انسان ها.


نتیجه این بررسی در مجله «Nature Neuroscience» منتشر شده است. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.