یک چهارم مکمل‌های ورزشی آلوده به داروهای دوپینگ هستند

سلامانه : دکتر کشاورز با بیان اینکه مصرف مکمل‌ها در ورزشکاران به شدت افزایش پیدا کرده است، گفت: متأسفانه یک چهارم مکمل‌های ورزشی به گونه‌ای آلوده به مواد و داروهای دوپینگی هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران حاضر در محل، دکتر سید علی کشاورز دبیر علمی دومین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی امروز 28 خرداد در این همایش گفت: هدف همایش اول سیاست‌گذاری در خصوص تولید مواد غذایی بوده و امسال هدف را فرهنگ‌سازی مکمل‌ها قرار داده‌ایم چرا که هنوز در جامعه جا نیفتاده که چه کسی مکمل تجویز کند و چه کسی مصرف کند.

وی با بیان اینکه در این همایش 100 شرکت تولید و واردکننده مکمل حضور دارند عنوان کرد: مکمل‌ها تأمین‌کننده سلامتی هستند و در حقیقت درصد زیادی از افراد جامعه نیازمند مصرف مکمل هستند در صورتی که نتوانند نیازهای خودشان را از طریق مواد غذایی تأمین کنند. 

وی ادامه داد: 40 تا 70 درصد ورزشکاران در دنیا مکمل مصرف می‌کنند که اکثر آنها به صورت خودسرانه و یا به توصیه افرادی که صلاحیت علمی ندارند مکمل مصرف می‌کنند. 

کشاورز با بیان اینکه ما انتظار داریم که نظارت بر مصرف مکمل‌ها به یک سیاست تبدیل شود عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت تغذیه بیماران بستری در ICU بسیار بد است چرا که دیگر گاواژ دستی نمی‌تواند نیاز تغذیه بیمار را تأمین کند بنابراین باید صنعت‌گران برای تأمین نیاز این بیماران توجه خاص داشته باشند. 

کشاورز به مصرف مکمل در ورزشکاران اشاره و اظهار داشت: متأسفانه یک چهارم مکمل‌های ورزشی که تولید می‌شوند به گونه‌ای آلوده به دارو و مواد دوپینگی هستند که یا به طور عمد یا به طور غیرعمد توسط سازنده این داروها وارد ترکیبات این مکمل‌ها می‌شوند بنابراین نگاه ویژه به این مکمل‌ها در این خصوص اهمیت ویژه دارد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.