داروهای گیاهی ترک اعتیاد حاوی ترامادول و اعتیادآور هستند/مخدری که تشنج شدید می‌آورد

سلامانه : یک کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد اثرات سوءمصرف ترامادول را تشریح کرد و گفت: تشنج و مرگ از پیامدهای مصرف ترامادول است.

 محمدرضا قدیرزاده، کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد در گفت‌وگو با فارس به تشریح اثرات سوءمصرف ترامادول پرداخت.

وی گفت: ترامادول یک داروی مسکن شبه مورفینی است که برای تسکین دردهای متوسط یا شدید تجویز می‌شود. خاصیت تسکین درد ترامادول 10 برابر ضعیف‌تر از مورفین است.

این کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد ادامه داد: این دارو در کبد متابولیزه شده، نسبت به ماده اولیه خاصیت چسبندگی بیشتری به گیرنده‌های مورفینی در بدن دارد به همین دلیل است که مصرف ترامادول در برخی افراد علائم مشابه مصرف مواد مخدر ایجاد می‌کند.

به گفته قدیرزاده، مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می‌شود و مصرف طولانی مدت و بدون وقفه آن باعث مقاومت بدنی فرد می‌شود و فرد باید برای ایجاد علایم سرخوشی، مصرف آن را افزایش دهد.

وی افزود: به همین دلیل قطع ناگهانی ترامادول علایم اضطراب، تعریق،‌ بی خوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد عضلانی، ترس و بی قراری، گرگرفتگی و ... را ایجاد می‌کند.

این کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد خاطرنشان کرد: متأسفانه در چند سال اخیر شاهد مصرف خودسرانه این دارو در جوانان بالاخص در دانشجویان هستیم.

وی یادآور شد: عوارض جانبی دیگر مصرف ترامادول مانند داروهای شبه تریاکی است که می توان از جمله آن به حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست،‌ افت فشار خون، تعریق و خارش اشاره کرد.

قدیرزاده افزود: علائم جسمی ترک ترامادول به علت خاصیت جلوگیری از بازجذب سروتونین و نورآدرنالین، شدیدتر از علائم ترک مخدرهایی مانند تریاک است. حتی بعد از قطع مصرف کوتاه مدت ترامادول نیز علائمی مانند بی خوابی، سندرم پای بی قرار و افسردگی بروز می‌کند.

به گفته وی، تشنج یکی از عوارض خطرناک سوء مصرف ترامادول است که در افراد دارای بیماری صرع، مشکلات مغزی و معتادان به الکل بیشتر دیده می‌شود و مصرف بالای 400 میلی گرم (4 قرص 100 میلی گرمی) این دارو در افراد عادی می‌تواند به بروز تشنج منجر شود و مصرف بالاتر آن خطر مرگ را به دنبال دارد.

این کارشناس و درمانگر حوزه اعتیاد گفت: برخی افراد معتاد به مواد مخدر مانند تریاک و شیره به اشتباه برای ترک ماده مخدر خود به صورت خودسرانه از این دارو استفاده می‌کنند که در طولانی مدت نه تنها به ترک ماده مخدر نمی‌انجامد بلکه فرد به داروی ترامادول نیز معتاد می‌شود.

وی با اشاره به آزمایشهای انجام شده بر روی داروهای گیاهی ترک اعتیاد گفت: همچنین آزمایش‌های صورت گرفته بر روی داروهای ترک اعتیاد ماهواره‌ای و گیاهی عرضه شده در عطاری‌ها نشان می‌دهد که ماده اصلی موجود در این داروهای به اصطلاح گیاهی، ترامادول است و فرد پس از مصرف چند روز به این داروها اعتیاد پیدا می کند.

قدیرزاده افزود: نکته مهم اینکه قطع یک باره ترامادول می‌تواند به بروز تشنج در فرد مصرف کننده منجر شود لذا درمان سوءمصرف ترامادول باید زیر نظر پزشک و در مراکز درمان سوء مصرف مواد صورت گیرد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.