نظام سلامت آمریکا برای پنجمین بار شکست خورد

سلامانه :صندوق مشترک‌المنافع (Commonwealth Fund) در گزارش جدید خود از وضعیت نظام سلامت 11 کشور صنعتی جهان، نظام سلامت آمریکا را در رتبه آخر قرار داد.

به گزارش (ایسنا)، صندوق مشترک‌المنافع که یک سازمان غیردولتی با هدف ترویج و ارائه نظام آموزش باکیفیت است در ارزیابی سال 2014 میلادی خود از کیفیت و کارآیی نظام‌های سلامت 11 کشور صنعتی، نظام سلامت آمریکا را از این حیث در رتبه آخر قرار داد. نظام سلامت آمریکا طی دهه اخیر به بحثی داغ در این کشور تبدیل شده اما کیفیت آن همچنان بدون تغییر باقی مانده به طوری که بنابر نظرسنجی جدید برای پنجمین بار بدترین رتبه را در میان کشورهای صنعتی به خود اختصاص داد.

در این نظرسنجی نظام سلامت انگلیس در رتبه نخست قرار گرفت و سوئیس با اختلاف بسیار نزدیک، رتبه دوم را از آن خود کرد. همچنین نظام سلامت کشورهای استرالیا، فرانسه، کانادا، هلند، آلمان، نروژ، نیوزیلند و سوئد نیز مورد ارزیابی قرار گرفت. ایالات متحده در سال‌های 2004، 2006، 2007 و 2010 میلادی نیز حائز آخرین رتبه در کیفیت نظام سلامت بین این کشورها شده بود.

بنابراین گزارش، بالا بودن هزینه‌های درمان در آمریکا موجب شده این کشور با وجودی که در مقایسه با 10 کشور دیگر بودجه بیشتری را صرف درمان کرده اما همچنان از نظر کیفیت و میزان رضایت مردم از ارائه این خدمات در رتبه آخر قرار گیرد. طبق آمار، آمریکا در سال 2011 میلادی در زمینه خدمات سلامت به ازای هر نفر مبلغ 8508 دلار هزینه کرده در حالی که انگلیس با وجود کسب رتبه نخست در این رده‌بندی به ازای هر فرد مبلغ بسیار کمتر یعنی حدود 3406 دلار هزینه کرده است. در این رده‌بندی تمامی 10 کشور دیگر نیز نسبت به آمریکا هزینه‌ کمتری را برای سلامت به ازای هر فرد هزینه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی تک‌تایمز، بنابراین گزارش، ایالات متحده آمریکا علاوه بر داشتن گرانترین نظام سلامت از نظر کیفیت نیز بدترین نظام سلامت را در میان 11 کشور صنعتی جهان در اختیار دارد. همچنین نظام سلامت این کشور در برخی از معیارها نظیر مرگ‌های قابل پیشگیری و مرگ و میر نوزادان دچار ضعف بوده و علت آن این است که حدود یک سوم مردم این کشور به‌ دلیل هزینه‌های بالا از انجام آزمایشات و درمان پزشکی امتناع می‌کنند. این کشور در زمینه‌ امید به زندگی نیز با میانگین عمر 60 سال وضعیت نامطلوبی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.