آسم شایع ترین بیماری مزمن کودکان است

سلامانه : مدیر گروه مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه آسم بیماری انسدادی مزمن ریه بوده که به صورت متناوب باعث تنگی راه هوایی می شود، گفت: آسم شایع ترین بیماری مزمن در کودکان است.
 به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، رقیه زکی زاده با اشاره به اینکه شروع علائم آسم در  80 درصد موارد به قبل از شش سالگی مربوط می شود، اظهار کرد: آسم همه رده های سنی از همه طبقات اقتصادی و اجتماعی را درگیر می کند.
وی افزود: در حال حاضر شیوع آسم در کودکان و نوجوانان ایرانی حدود  10 درصد است.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تغییر در عادات رژیم غذایی، سیستم های بسته محیط مسکونی، دود سیگار و سایر مواد دخانی در افزایش شیوع آسم موثر هستند.
زکی زاده، تشخیص و درمان دیر هنگام و یا ناقص بودن درمان و عدم دسترسی به دارو، فقر فرهنگی و اقتصادی، اختلالات روانی واجتماعی، نوع رژیم غذایی، چاقی ، استرس و هیجانات فردی ناشی از زندگی شهرنشینی را از دیگر عوامل خطر ابتلا به آسم عنوان کرد.
وی با بیان اینکه امروزه 300 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند، افزود: آموزش مداوم بیمار و استفاده صحیح  و مستمر از وسایل و داروها در درمان این بیماری موثر است.
زکی زاده، پرهیز از محرک ها، کاهش تماس با حیوانات و تغییر شغل، خارج شدن از محیط های آلوده را از راه های پیشگیری از آسم عنوان کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.