زیاد نشستن، احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد

زیاد نشستن، احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد

سلامانه :محققان می گویند، زیاد نشستن –جلوی تلویزیون، پشت فرمان یا پشت کامپیوتر- می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از «webmd.com» و «HealthDay News»، مطالعات قبلی نشان داده بود، نشستن زیاد با مشکلات متعددی مثل بیماری قلبی، بالا بودن قند و انسولین خون و... در ارتباط است اما محققان، نتیجه 43 تحقیق که به طور خاص روی نشستن و ارتباط آن با  70 هزار بیمار سرطانی کار شده، را بررسی کرده اند و به این نتیجه رسیدند که ارتباط خاصی بین مدت نشستن و سرطان سینه، تخمدان، پروستات، شکم، مری و کلیه وجود ندارد؛ اما خبر بد این است که به نظر می رسد بین ساعات نشستن و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و رحم ارتباط وجود دارد.

 

افرادی که بیشتر ساعات روز را نشسته اند، در مقایسه با آنهایی که کمترین ساعات را روی صندلی می گذرانند، 24 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. وقتی محققان فقط ساعت تلویزیون تماشا کردن را در نظر گرفتند، این عدد خیلی بیشتر شد. کسانی که بیشترین ساعت را پای تلویزیون نشسته بوند در مقایسه با آنهایی که کمترین ساعت ممکن تلویزیون تماشا می کردند، 54 درصد بیشتر در معرض سرطان روده بزرگ بودند. «دانیلا اشمید»، سرپرست این تحقیق در دانشگاه رگنسبرگ آلمان، می گوید شاید دلیل این اتفاق، خوردن اسنک ها و نوشیدنی های ناسالم موقع تماشای تلویزیون باشد.


در مورد سرطان رحم، زنانی که بیشتر زمان را نشسته اند در مقایسه با آنهایی که کمترین زمان ممکن را روی صندلی می گذرانند، 32 درصد بیشتر در معرض خطر هستند که این عدد وقتی فقط ساعت تلویزیون تماشا کردن در نظر گرفته شود، 66 درصد می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.