توقف تجویز آسپرین برای بیماران قلبی در برخی کشورها

سلامانه : از سالها پیش برای کمک به بیمارانی که مشکلات قلبی دارند از آسپیرین استفاده می‌شد و اعتقاد اکثر پزشکان این بود که مصرف این دارو می‌تواند احتمال سکته مغزی را کاهش دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ پزشکان برای یک بی‌نظمی (آریتمی) شایع ضربان قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی(AF)  نباید به آسپیرین اکتفا کنند چون داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین در پیشگیری از سکته مغزی موثرتر هستند.

پزشکان می‌گویند فیبریلاسیون دهلیزی (AF)شایعترین بی‌نظمی ضربان قلب است و حدود یک درصد از مردم بریتانیا یعنی ۸۰۰ هزار نفر به آن مبتلا هستند.

در این بیماری نشانه‌هایی همچون انقباض عضلات دهلیز، ضربان نامرتب نبض ممکن است دلیل ابتلا به این حالت باشد که در این حالت ضربان نبض بسیار نامنظم خواهد بود و ممکن است شدت ضربان متغیر باشد و انقباض عضلات دهلیز معمولا در افراد بالای سن ۵۵ سال بروز می‌کند.

در این حالت، براثر انقباض بسیار سریع عضلات دهلیزها، قلب نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و ممکن است لخته‌های خون تشکیل شود که به نوبه خود خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

متخصصان تاکید می‌کنند که در صورت توقف مصرف آسپیرین این کار باید تدریجی و حتما زیر نظر پزشک انجام شود.

از سالها پیش برای کمک به بیمارانی که مشکلات قلبی دارند از آسپیرین استفاده می شد و اعتقاد اکثر پزشکان این بود که مصرف این دارو می‌تواند احتمال سکته مغزی را کاهش دهد، اما پژوهش‌های متعددی که در سالهای اخیر انجام شد نشان داده است که تاثیر آسپیرین در مقایسه با سایر داروها ناچیز است.

در دستورالعملی که موسسه ارتقاء سلامت و مراقبت بریتانیا (نایس) منتشر کرده، این موضوع مد نظر قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۶ که این دستورالعمل برای اولین بار منتشر شد، این اولین باری است که بخش مربوط به مراقبت‌های لازم برای بیماران قلبی روزآمد شده است.

توصیه این نهاد برای جایگزین کردن آسپیرین با داروهای رقیق‌کننده خون نظیر وارفارین، قاعدتا باید از وقوع هزاران سکته مغزی پیشگیری کند. به گفته موسسه ارتقاء سلامت و مراقبت بریتانیا، داروهای رقیق‌کننده خون جدیدتر که برخلاف وارفارین به نظارت دائم پزشک نیاز ندارند، شاید برای مصرف عموم مناسبت‌تر باشند. 
 
پروفسور وایسبرگ از مسئولان بنیاد قلب بریتانیا می‌گوید: سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی هم بسیار شایع و هم قابل پیشگیری هستند به شرط آنکه غیرعادی بودن ضربان قلب تشخیص داده شود و به شرط آنکه داروهای موثر برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.