مصرف سوخت در ایران ۲۰ برابر سایر كشورهاست

سلامانه :رییس سازمان محیط زیست، با بیان اینكه در دنیا از میان هر 8 مرگ و میر یكی مربوط به آلودگی هوا می‌شود، گفت: مسلما شرایط در كشور ما وخیم‌تر است زیرا مصرف انرژی و سوخت در كشور ما 20 برابر بهترین كشورهای دنیاست.

معصومه ابتكار با بیان اینكه یكی از بدترین شرایط آلودگی هوا در ایران در سال‌های 89 و 90 به وجود آمد، گفت: این شرایط به دلیل وجود بنزن در بنزین بود و به جهت مسائل بهداشتی بدترین شرایط را در سكوت كامل داشتیم.

وی در ادامه از آلودگی هوا به عنوان قاتل خاموش یاد كرد و گفت: هم‌اكنون آسمان شب در كشور دیده نمی‌شود چرا كه آلودگی چنین اجازه‌یی را نمی‌دهد. رییس سازمان محیط زیست با اعلام اینكه مصرف آب در ایران و بخش خانگی دو برابر متوسط جهانی است، اضافه كرد: این در حالی است كه ما مسلمان هستیم و آب برای ما مقدس است.

وی همچنین با انتقاد از میزان بالای مصرف آب در بخش كشاورزی، گفت: مصرف آب در بخش كشاورزی در 8 سال گذشته تشدید شد و ذخایر زیرزمینی آب برای بخش كشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. به گفته ابتكار، ذخایر زیرزمینی آب یك پشتوانه است و در شرایط بحرانی مجاز هستیم فقط 20 درصد از ذخایر زیرزمینی آب را برای مصارف كشاورزی استفاده كنیم.

وی در ادامه با ابراز تاسف از وجود چنین شرایطی ابراز داشت: هم‌اكنون 85 درصد از ذخایر آب زیرزمینی ایران برداشت شده و طی سال‌های گذشته تمام شده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.