داروهای سرطان هم گران شد

سلامانه :قرعه گرانی قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج به داروهای سرطان رسید.

به گزارش اعتماد، گرانی قیمت داروهای این بیماران در حالی اتفاق افتاده كه ظرف دو هفته اخیر بیماران تالاسمی و هموفیلی هم از گرانی یا نایاب شدن برخی داروهای‌شان گله داشتند و رییس سازمان غذا و دارو با تكذیب گرانی یا نایاب شدن این داروها اعلام كرده بود كه این اتفاق فقط شامل حال داروهای خارجی خارج از پوشش بیمه‌یی بوده و داروهایی كه در فهرست بیمه ثبت شده گران یا نایاب نشده است.

اما چند روز پس از تكذیب رسول دیناروند، وزیر بهداشت با نامه‌یی خطاب به وی دستور داد كه داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج به قیمت اول خود بازگردد. روز گذشته اما خبر رسید كه بیماران سرطانی در مراجعات روزهای اخیر خود به داروخانه‌ها برخلاف رویه معمول سال‌های گذشته مجبور به پرداخت صددرصد قیمت داروهای مورد نیاز خود شده‌اند در حالی كه تا سال‌های قبل فقط 50درصد قیمت داروهای خود را پرداخت می‌كرده‌اند. افزایش قیمت داروی این بیماران عاملی بوده برای آنكه آنها ناچار به محدود كردن خرید دارویی خود شده و صرفا سهمیه دارویی 15 روز خود را خریداری كنند تا قادر به پرداخت هزینه آن باشند. در حالی كه هم‌اكنون حدود 300 هزار بیمار مبتلا به سرطان در كشور وجود دارد و سالانه، حدود 90 هزار بیمار جدید هم به فهرست مبتلایان سرطان در كشور اضافه می‌شود اما این بیماری هنوز به عنوان بیماری خاص از سوی مجلس و دولت شناخته نشده و به همین سبب بیماران باید بخش قابل توجهی از هزینه‌های دارو و درمان خود را شخصا متقبل شوند. درحالی كه پرداخت بیمه‌یی قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج از جمله تاكیدات دو تفاهمنامه اخیر وزارت بهداشت و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بوده به نظر می‌رسد كه یك سوی مشكل پیش آمده و افزایش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج ظرف هفته‌های گذشته، متوجه برهم خوردن تفاهم بین سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت باشد.

در حالی كه اعتبارات مربوط به پرداخت هزینه دارویی بیماران خاص و صعب‌العلاج، از سوی وزارت بهداشت در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار گرفته امابه نظر می‌رسد كه گران شدن قیمت داروها و امتناع سازمان‌های بیمه‌گر از پوشش قیمت آنها باز هم بیماران خاص و صعب‌العلاج را به همان وضعیت سال گذشته و ناتوانی از پرداخت هزینه‌های درمان هدایت خواهد كرد. اتفاقی كه به هیچ‌وجه مطلوب رییس‌جمهوری نیست آن هم در حالی كه هم‌اكنون وزارت بهداشت فاز دوم طرح ملی تحول سلامت را برای كاهش هزینه‌های درمانی از جیب مردم به مرحله اجرا گذاشته است.

تبعیت نكردن سازمان‌های بیمه‌گر از خط سیری كه وزارت بهداشت طبق وعده‌های رییس‌جمهوری در پیش گرفته به نظر می‌رسد كه می‌تواند در آینده‌یی نه چندان دور برای نظام سلامت مشكل ساز باشد چنان كه طی روزهای گذشته هم محمد رضا مشهدی؛ دبیر انجمن تالاسمی ایران با هشدار نسبت به عواقب نبود هماهنگی بین بیمه‌های درمان و وزارت بهداشت خواستار تبعیت كامل بیمه‌های درمانی از سیاست‌های ابلاغی طرح تحول سلامت كشور شد و گفت: «اگر به موازات طرح تحول سلامت شاهد تحول در ساختار بیمه‌های كشور نباشیم، باید شاهد ورشكسته‌شدن بیمارستان‌های خصوصی و دولتی باشیم.

بنابراین بیمه‌ها باید در نحوه پرداخت‌های خود به مراكز درمانی و نحوه پوشش خدمات درمانی تابع نظرات بهداشت و درمان در كشور باشند.»در حالی كه تا امروز سازمان بیمه سلامت و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی پاسخی برای خودداری سازمان‌های بیمه‌گر از پوشش قیمت داروهای بیماران سرطانی نداشته‌اند به نظر می‌رسد كه این‌بار، سناریوی افزایش هزینه‌های درمان از جیب مردم ارتباطی به گرانی قیمت ارز و مشكلات ناشی از تحریم و و تقابل بانك و گمرك نداشته بلكه متوجه سیاست‌گذاری‌های تقابلی سازمان‌های بیمه‌گر باشد كه هنوز توضیحی برای چگونگی هزینه كرد اعتبارات مربوط به پرداخت هزینه‌های دارویی بیماران خاص و صعب‌العلاج نداده‌اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.