زنان بیشتر از مردان مبتلا به سنگ کیسه صفرا می شوند

سلامانه به گفته یک فوق تخصص گوارش و کبد صفرا ماده ای است که در کبد ساخته شده و درکیسه صفرا ذخیره می شود. 
دکتر مهران بابایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که یکی از سوالاتی که مبتلایان به سنگ کیسه صفرا دارند این است که چرا این سنگ تشکیل شده است، توضیح می دهد: سنگ های کیسه صفرا دو نوع هستند. یکی سنگهای کلسترولی و دسته دوم سنگهای پیدمانی یا رنگی. 
وی با اشاره به این که اگر میزان ترکیبات صفرا در کیسه به هم بخورد، سنگ تشکیل می شود، می افزاید: مهمترین عامل ایجاد این سنگ ها کلسترول است یعنی اگر میزان کلسترول از 4 درصد به 8 درصد برسد، احتمال تشکیل سنگ بالا می رود البته کلسترول به تنهایی عامل موثر نیست و عوامل دیگری هم باید باشند که سنگ را تشکیل دهند. یک  عامل مهم دیگر، فاکتور ژنتیک است. به طوری که اگر فردی در خانواده مبتلا باشد، بقیه افراد خانواده به احتمال 4 برابر به سنگ کیسه صفرا مبتلا خواهند شد. 
دکتر بابایی خاطرنشان می کند: احتمال ترشح کلسترول در کیسه صفرا در افرادی که چاق هستند، بیشتر می شود. البته منظور کلسترول خون نیست بلکه کلسترول ترشحی است. خیلی از افراد چاق می گویند می خواهند وزنشان را کاهش دهند، یا عمل بای پس کنند و باید گفت کسانی که قصد چنین اعمالی را دارند نیز، هر چند وزنشان طی چند ماه یک دفعه پایین می آید، ولی باز هم در معرض خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا هستند. 
این فوق تخصص گوارش تاکید می کند: این افراد باید همزمان با شروع رژیم یا انجام اعمال دیگر تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند تا احتمال تشکیل سنگ در آنها کاهش یابد. 
وی با اشاره به این که عامل بعدی تشکیل سنگ در کسانی است که هورمون های استروژنی یا همان داروهای ضد بارداری مصرف می کنند، می گوید: عامل دیگر سن است. به طور طبیعی 10 درصد افراد جامعه مبتلا به سنگ کیسه صفرا می شوند. در این میان خانم ها بیشتر از آقایان مبتلا می شوند، حتی در خیلی از خانم ها این سنگ ها وجود دارد بدون این که علامتی ایجاد کند. علاوه بر این که در گروه های سنی 60 سال به بالا احتمال ابتلا بسیار بالاتر می رود. استفاده از برخی داروها نیز احتمال ابتلا را بالا می برد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.