سندرم پیش از قاعدگی با درمان دارویی برطرف می شود

سلامانه :به گفته یک فوق تخصص ناباروری داروهایی که برای بهبود سندرم پیش از قاعدگی تجویز می شود، چیزی بیش از دارونما نیست. آنچه که بیش از هر چیز به یک خانم در کاهش علائمش کمک می کند، بهبود شرایط خانوادگی، روانی و اجتماعی است. 
دکتر آزاده اکبری سنه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می افزاید: یکی از علل شایع سندرم پیش از قاعدگی، نوسانات و تغییرات هورمونی بدن یک زن است. اگر با استفاده از دارو این نوسانات را به حداقل برسانیم اختلالات خلقی ناشی از این سندرم هم کاهش پیدا می کند. 
به گفته وی برای این کار می توانیم از داروهای ضد بارداری استفاده کنیم. بعضی داروهای هورمونی دیگر که پروژسترونی هستند، فعالیت تخمدان ها را سرکوب می کنند و متعاقب آن ممکن است این علائم کمتر شود. 
دکتر اکبری با اشاره به این که در بعضی از خانم ها هورمون پرولاکتین و اختلالات آن منجر به بروز سندرم پیش از قاعدگی می شود، توضیح می دهد: بنابراین داروهای ضد این هورمون بسیار موثر هستند. همچنین نقایص مواد غذایی، ویتامین ها و املاح نیز ممکن است منجر به تغییر خلق و خوی خانم ها و بروز سندرم پیش از قاعدگی شود بنابراین دادن مکمل های کلسیم و ویتامین دی کاهش علائم را دربر دارد. 
این فوق تخصص ناباروری خاطرنشان می کند: استفاده از داروهای ضد التهابی مثل مفنامیک اسید نیز مواد التهابی ایجاد شده در بدن از قبیل پروستاگلاندین ها را کاهش داده و در بهبود علائم موثر است. 
وی با بیان این که اگر درد از ابتدای قاعدگی وجود داشته و تشدید نشده باشد، یک مسئله فیزیولوژیک و طبیعی است، می گوید: ولی اگر دردهای قاعدگی اخیرا ایجاد و بسیار شدید شده اند، حتما نیاز به بررسی دارد و ممکن است با برخی بیماری های خوش خیم و لگنی ارتباط داشته باشد. 
دکتر اکبری در پایان می افزاید: اختلالات خلق و خو شایعترین علامت سندرم پیش از قاعدگی است. در مواردی که خانم ها به درمان های ساده جواب نمی دهند، استفاده از داروهای ضد افسردگی مثل فلوکستین یا آلپرازولام در چندروز پیش از قاعدگی بسیار موثر است. بعضی داروهای گیاهی و سنتی نیز موثرند مثل داروهایی که اسیدهای چرب خاصی دارند. این ترکیبات در بازار به صورت قرص وجود دارد. اگر یک خانم به هیچ کدام از این روش ها پاسخ نداد، درمان نهایی جراحی تخمدان ها است. البته این درمان در زنان جوان و در سنین بارداری درمان پیشنهادی نیست. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.