سنگ های کیسه صفرا در دوران بارداری، خود به خود دفع می شود

سلامانه :به گفته یک متخصص گوارش و کبد با پایین آمدن اسیدهای صفراوی و بالارفتن ترشح کلسترول، احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا بالا می رود. به طوری که کسانی که دچار نارسایی و سیروز کبدی هستند، اسید صفراوی در آنها ترشح نمی شود. 
دکتر مهران بابایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  تصریح می کند: رژیم غذایی نیز بسیار مهم است. کسانی که غذاهای پرکالری و پرکلسترول می خورند، در همان زمان کبد برای دفع کسترول، ترشح آن را در کیسه صفرا بالا می برد و احتمال ایجاد سنگ را بالا می برد. 
وی با بیان این که البته حالت دیگری به نام هسته سازی باید وجود داشته باشد تا سنگ تشکیل شود، توضیح می دهد: در داخل ترکیبات صفرا موادی وجود دارد که هسته ساز هستند. در مقابل مواد دیگری نیز ضد هسته ساز هستند. ترکیب این دو باید به هم بخورد تا کلسترول تبدیل به هسته شود. البته هنوز تا ابتلا به سنگ فاصله باقی است. اگر کیسه صفرا کار خود را خوب انجام دهد و بعد از غذا خوردن به خوبی منقبض شود، همه ترکیبات را تخلیه کرده و سنگ تشکیل نمی شود. اما اگر کیسه صفرا کم تحرک و تنبل باشد، فرد را در معرض تشکیل سنگ قرار می دهد.
به عقیده دکتر بابایی مثلا کسانی که گرسنگی های طولانی را تجربه می کنند، در آی سی یو هستند، از راه وریدی تغذیه می کنند، در معرض جراحی های سخت هستند، سوختگی و ضربه های شدید را تجربه می کنند، همگی کیسه صفرای کم تحرک دارند. 
این فوق تخصص گوارش تصریح می کند: علاوه بر این عوامل بارداری نیز یکی از علل ایجاد سنگ کیسه صفرا است. البته در این دوران اگر سنگی تولید شود، بعد از آن خود به خود از بین می رود.

 

ارسال برای یک دوست
۳ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • منا یکشنبه, 30 آذر 1393 - ساعت : 15:35:40
    سلام من 3عددشن ریزه به قطر۵میلی متردارم دردهم ندارم ایابایدقبل ازباردارشدن جراحی کنم