گرفتن رضایتنامه آگاهانه از گیرنده عضو در زمان اهدای عضو ضروری است

سلامانه :مرگ مغزی یعنی مرگ فیبه گفته یک متخصص پزشکی قانونی مرگ مغزی زمانی اتفاق می افتد که سلولهای مغزی صد در صد مرده باشد. تشخیص این کار توسط متخصصان اعصاب و قلب و عروق تشخیص داده می شود آن هم به وسیله گرفتن نوار مغزی و علائم بالینی بیمار. 
دکتر حسن توفیقی زواره در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می افزاید: در یک روش دیگر بیمار را از دستگاه اکسیژن جدا می کنند. اگر سلول مغزی زنده باشد، فرد می تواند از اکسیژن استفاده کند وگرنه که مرگ اتفاق افتاده است. در بعضی از کشورها با مرگ سلول های قشر مغز نیز اجازه اهدای عضو می دهند ولی در کشور ما این قانون بسیار مقید است که علاوه بر سلول های قشر مغز، سلول های ساقه مغز نیز باید مرده باشند. 
این متخصص پزشکی قانونی توضیح می دهد: در نهایت پزشکی قانونی باید مرگ بیمار را تایید کند به طوری که نماینده سازمان پزشکی قانونی در بیمارستان حاضر است و تمام مدارک بیمار را مبنی بر مرگ او بررسی می کند تا اجازه پیوند صادر شود. به هیچ عنوان تا کنون مرگ مغزی حتمی، قابل برگشت نبوده است. 
دکتر توفیقی با بیان این که مرگ مغزی یعنی مرگ فیزیولوژیک و حقیقی، خاطرنشان می کند: اگر قلب هنوز در این بیماران ضربان دارد، به کمک اکسیژن و دستگاه ها است. زمانی که تشخیص مرگ مغزی داده شد، در آن زمان پروسه اجازه نمونه برداری از جسد و برداشتن عضو او جهت پیوند انجام می شود.  البته اولیاء جسد در این مورد باید حتما رضایت دهند. 
وی تصریح می کند: گیرنده عضو نیز باید به موجب قانون و رعایت حق بیمار، رضایت نامه ای دهد که ممکن است حین عمل مشکلی برایش ایجاد شود و یا این که عضو پیوندی بعدها دچار عوارض شود و پس بزند. این رضایتنامه در واقع به صورت آگاهانه از فرد گیرنده گرفته می شود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.