مبتلایان به فیبرومیالژی از استرس و ناراحتی های روحی به دور باشند

سلامانه :یک فوق تخصص بیماری های روماتولوژی در توضیح بیماری فیبرومیالژیا می گوید: فیبرومیالژی شایعترین علت دردهای مزمن در بدن محسوب می شود و یک بیماری است که در زنان جوان بیشتر شاهد بروز آن هستیم.
دکتر مهدی امام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید: این بیماری در بچه ها و در افراد مسن کمتر دیده می شود. بیشتر در دهه دوم و چهارم شایع است ولی علت آن هنوز مشخص نیست. فقط می دانیم که ژن در بروز آن دخالت دارد و استرس های فیزیکی یا روحی معمولا منجر به بروز این بیماری می شوند. 
وی با بیان این که بعضی اوقات نیز عفونت ها ممکن است زمینه ساز فیبرومیالژی شوند، توضیح می دهد: اما نکته مهم در مورد این بیماری تشخیص زودهنگام آن است چون هرچقدر فیبرومیالژی در بدن باقی بماند، مشکلات پیشرفته تر و گسترده تر خواهد شد. بعضی اوقات حالت خستگی ناشی از درد این بیماری ممکن است 15 تا 20 سال در بدن فرد باقی بماند و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. 
دکتر امام تاکید می کند: علائم فیبرومیالژی به صورت دردهای بدنی است چه در نیمه راست و چپ و چه در اندام فوقانی و تحتانی. حتی کل بدن هم می تواند دچار درد و کوفتگی شود. غالب بیماران احساس خستگی شدید می کنند بخصوص صبح ها که از خواب بیدار می شوند این حالت را بیشتر تجربه می کنند. کم کم که بیماری پیشرفت می کند، گزگز دستها، سردرد میگرنی، پریود دردناک، پای بیقرار، کولیت روده و ... خود را نشان می دهد.
این فوق تخصص بیماری های روماتولوژی خاطرنشان می کند: تشخیص این بیماری بر اساس علائم بالینی است و هیچ علامت آزمایشگاهی ندارد. تمامی آزمایشها طبیعی است و بیماری منشاء روانی هم ندارد. بلکه مشکلاتی در مغز بوجود می آید که این علائم را ایجاد می کند. 
دکتر امام توصیه می کند: بیماران باید خواب خوب داشته باشند، ورزشهای صبحگاهی مناسب انجام دهند، و اعصاب راحت داشته باشیم. در مواقعی که پزشک لازم دانست، بیمار باید از داروهایی که به سهولت در بازار تهیه می شوند، استفاده کرد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • MAHTAB سه شنبه, 3 تیر 1393 - ساعت : 15:23:39
    تمامی این علایم را دارم. در بدترین منطقه زندگی می کنم میدان گمرک ابتدای رباط کریم. این پیشنهادها هم فقط به درد کسانی می خورد که مثل ما بی کار نباشند قدرت انتقال از این ناحیه به شدت آلوده را نداشته باشند و در ساختمانی با همسایگانی که ساعت 2بامداد شروع به تعمیر موتور و میزبانی میهمانانشان تا ساعت 5بامداد هستند نمی شود. جهت آگاهی برخی که موتورسیکلت 16برابر بیش از اتومبیل الودگی زیست محیطی و سروصدا دارد. اتوبوس های رباط کریم هم به کنار و آلودگی صوتی هم که دیگر جای خود