دندان پزشکان ایرانی درمان محور هستند نه پیشگیری محور

سلامانه :رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با بیان این که مردم از نظر میزان سواد سلامت دندان کمی عقب هستند و باید به مراقبت فردی اهمیت بیشتری دهند، می گوید: در این صورت است که بیش از 50 درصد مشکلات مربوط به دهان و دندان حل می شود. 
به عقیده دکتر محمد حسین خوشنویسان البته نقش دندان پزشک در زمینه توسعه سلامت و ارتقاء شاخص ها زمانی پررنگ می شود که ما بتوانیم در رابطه با بحث پیشگیری فعالیت های چشمگیرتری داشته باشیم.
وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که در گذشته تفکر این بود که اگر دندان پزشک بیشتری تربیت کنیم وضعیت سلامت دندان های مردم بهتر می شود، می افزاید: ولی در تعداد زیادی از کشورها نشان داده شده که این مساله اهمیت چندانی در بالا بردن سطح بهداشت دهان و دندان مردم ندارد. علاوه بر این در کشور ما آموزش دندان پزشکان درمان محور است نه سلامت محور. 
به گفته دکتر خوشنویسان دندان پزشکان منتظرند کسی بیمار شود و مراجعه کند و رویکرد پیشگیری در بین آنها هنوز به میزان کافی جا نیفتاده است. 
وی همچنین تصریح می کند: البته قرار است رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی وارد دانشگاه ها شود و یکی از فعالیت های گروهی که وارد این رشته می شوند انجام خدماتی است که برای عموم مردم مناسب باشد. 
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان می کند: در مورد پیشگیری از بیماری های دهان و دندان باید منتظر زمان بود تا ببینیم دانشجویانی که الان در حال درس خواندن هستند و بعدها وارد بازار کار خواهند شد، درمان محور هستند و یا پیشگیری محور و در این زمینه چه تمهیداتی اندیشیده خواهد شد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.