جولان داروهای زیرزمینی هندی و پاکستانی در ایران

سلامانه : معاون نظام پزشکی تهران با اشاره به به اینکه حدود ۳۰ درصد داروهای لاغری، زیبایی و محصولات آرایشی تقلبی هستند، نسبت به دستهای پشت پرده در واردات و توزیع این محصولات که حاصل تولیدات کارگاه‌های زیرزمینی هند، چین و پاکستان است، هشدار داد.
 
به گزارش تسنیم، محمد مهدی قیامت معاون آموزشی وپ‍ژوهشی نظام پزشکی تهران اظهار داشت: دستکم بین 20 تا 30 درصد داروهای لاغری، زیبایی و آرایشی مصرفی در کشور قاچاق، تقلبی و پُرعارضه هستند که سلامت جامعه را تهدید می‌کنند.
وی درآستانه برگزاری همایش روز مبارزه با داروهای قاچاق و تقلبی عنوان کرد: به طور قطع بر هیچکس پوشیده نیست بخش قابل توجهی از داروهایی که در بازار بسیار پر رونق کشور مصرف می‌شوند تقلبی، قاچاق و ماهواره ای هستند که عوارض جدی و حتی جبران ناپذیری نیز به دنبال داشته و دارند.
رئیس انجمن بیهوشی ومراقبت‌های ویژه کشور افزود: این داروها که به طور عمده در کارگاه‌های زیرزمینی هند، چین؛ پاکستان و سایرکشورها و حتی برخی کشورهای اروپایی تولید و روانه بازار مصرف می‌شوند سودهای بسیار کلانی برای دست اندکاران تولید و عرضه دارند. این در حالی است که به نظر می‌رسد پشت پرده ورود و توزیع این نوع محصولات دست‌های پنهانی وجود دارد که از مبادی خاص این قبیل دارو و محصولات را به بازار پُرمصرف کشور می‌رسانند.
به گفته عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران، داروهای تقلبی و قاچاق یکی از دغدغه‌های جامعه پزشکی و دست اندرکاران مربوطه به شمار می‌رود.در همین راستا از دستگاه‌های متولی در این زمینه انتظار می‌رود با این معضل به طور جدی برخورد کنند. چرا که داروهای قاچاق، تقلبی و ماهواره ای سلامت جامعه را هدف قرار داده اند.
قیامت با انتقاد از عملکرد مسئولان سابق وزارت بهداشت و درمان به خاطر برخورد ضعیف با این ناهنجاری مهم تصریح کرد: به عنوان نمونه چند سال قبل پزشکان دریافتند نمونه تقلبی داروی پلاویکس که مخصوص بیماران خاص قلبی است و برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف می‌شود با همان مشخصات و بسته بندی راهی بازار کشور شده است که متاسفانه هیچ خاصیت دارویی نداشت و عوارض جدی نیز برای بیماران به دنبال داشت.
وی افزود: بلافاصله پس از اطمینان از این موضوع واکنش‌های سریع و اطلاع رسانی‌های لازم بعمل آمد تا اینکه داروهای تقلبی جمع آوری شد.حال آنکه متاسفانه این داروی تقلبی وسایر داروهای مشابه عوارض زیادی به مردم تحمیل کردند.
معاون آموزشی وپژوهشی نظام پزشکی تهران در ادامه تاکیدکرد: باید توجه داشت اگر درفرآیند تولید داروهای بیولوژیک؛ ماده موثره یک ژن تغییرکند، دارو اثر عکس خواهد داشت و بسیار خطرناک خواهد بود. بنابراین به مردم توصیه می‌شود دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی را فقط از داروخانه‌ها تهیه کنند و به هیچ عنوان مرعوب قیمت‌های به ظاهر ارزان این محصولات در بازارهای زیر زمینی و ماهواره ای و مواردمشابه نگردند.
گفتنی است همایش مبارزه با داروهای تقلبی روز پنجشنبه پنجم تیر با حضور جمعی از مدیران سازمان غذا و دارو و کارشناسان امور دارویی کشور در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.