توصیه یک فوق تخصص گوارش: بیماران گوارشی از هم اکنون رژیم غذایی خود را تغییر دهند

سلامانه :به گفته یک فوق تخصص گوارش، آن دسته از بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی که می‌توانند روزه بگیرند باید از همین حالا با تغییر رژیم غذایی، خود را برای ماه رمضان آماده کنند.

دکتر محمدجعفر فره‌وش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت‌وگو با (ایسنا)، درباره بیماران گوارشی که می‌توانند روزه بگیرند، گفت: افرادی که سوءهاضمه دارند یا کسانی که سابقه زخم معده داشتند و زخم معده‌شان خوب شده و یا رفلکس (احساس سوزش، برگشت اسید و ترش کردن) خفیف دارند می‌توانند روزه بگیرند.

وی با بیان اینکه این افراد باید پیش از ماه رمضان خود را برای این ماه آماده کنند، گفت: بیماران گوارشی باید حجم غذای خود را کم کرده و غذاهای سبک‌تری بخورند تا بدنشان عادت کند. در عین حال، باید غذاهای کم چرب و ساده استفاده کنند و از خوردن فست‌فود پرهیز کنند.

این فوق تخصص گوارش همچنین با بیان اینکه افرادی که زخم معده یا اثنی عشر فعال دارند نباید روزه بگیرند، افزود: علائم این زخم معده شامل خونریزی، سوراخ شدن و انسداد معده است. افراد مبتلا نباید روزه بگیرند زیرا ممکن است برایشان خطرناک باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه علائم سوءهاضمه شبیه به زخم معده است اما مانند زخم معده مشکلات جدی ایجاد نمی‌کند، افزود: افراد مبتلا به سوءهاضمه، شب‌ها از درد خواب بیدار نمی‌شوند، دردشان شدید نیست ولی احساس نفخ و احساس پری یا حالت تهوع خفیف دارند. زمینه بیماری این افراد، جسمی نیست و بیشتر عصبی است.

وی با تاکید بر اینکه این افراد می‌توانند به راحتی روزه بگیرند و حتی روزه گرفتن می‌تواند برایشان مفید باشد، گفت: در صورت لزوم افراد می‌توانند با اجازه پزشک دارو مصرف کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه تاکید کرد: کسانی که زخم روده یا کولیت اسکرولز (بیماری‌های التهابی روده) دارند نباید روزه بگیرند زیرا معده آنها نباید مدت زیادی خالی بماند و بعد یکدفعه پر شود.

وی افزود: کسانی که سنگ دارند و یا سابقه مجاری صفرا یا بیماری‌های کیسه صفرا دارند و یا از پانکراس (لوزالمعده) رنج می‌برند، نباید روزه بگیرند.

فره‌وش همچنین با تاکید بر اینکه افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند، می‌توانند روزه بگیرند، گفت: این بیماری با اعصاب و پرخوری ارتباط دارد در نتیجه اگر فرد مبتلا به این بیماری در فضای معنوی ماه رمضان قرار بگیرد، روزه گرفتن برایش خوب هم هست.

وی افزود: سندرم روده تحریک‌پذیر یا IBS شامل درد شکم یا تغییر در اجابت مزاج به صورت اسهال و یبوست می‌شود، اما روزه‌داری می‌تواند برای این بیماری مفید هم باشد.

فره‌وش همچنین درباره روزه‌داری بیماران مبتلا به هپاتیت گفت: افراد ناقل هپاتیت، می‌توانند روزه بگیرند، اما کسانی که هپاتیت فعال و یا عارضه بیماری کبدی دارند، در اثر کم‌ آبی و کمبود مواد غذایی، بیماریشان تشدید خواهد شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.