آشنایی با ۱۰ آزمایش پیشگیرانه سالمندان

سلامانه :1- کنترل فشار خون 
شما بدون آنکه از بالا بودن فشار خونتان مطلع باشید، ممکن است به حمله قلبی، سکته و مشکلات چشمی و کلیوی دچار شوید، زیرا بالا بودن فشار خون هیچ‌گونه نشانه ای ندارد، بنابراین کنترل فشار خون از اهمیت برخوردار است، حتی اگر فکر می‌کنید مشکلی ندارید. اگر فشار خون شما کمتر از 80/128 باشد کنترل فشار خون حداقل هر دو سال یک‌بار مناسب است و چنانچه فشار خون شما بین 80/120 . 89/139 باشد هر سال باید آن را کنترل کنید.
2- آزمایش کلسترول
بیماری قلبی عامل شماره یک مرگ و میر در امریکاست و کلسترول بالا یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری قلبی است. بنابراین توصیه می‌گردد که حداقل از سن بیست سالگی هر پنج سال یک‌بار سطح کلسترول خونتان را آزمایش کنید. یک آزمایش خون ساده میزان کلسترول خون و احتمال بیماری قلبی در شما را نشان می‌دهد. با بالا رفتن سن، احتمال خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد. از این رو در دهه پنجم زندگی‌ انجام آزمایش‌های مداوم بسیار ضروری و مهم است.
3- ماموگرافی
کارشناسان موافق این موضوع هستند که ماموگرافی به عنوان آزمایشی برای تشخیص سرطان سینه، بهترین روش تشخیص زودهنگام این نوع محسوب می‌شود. در مورد اینکه هر چند وقت یک‌بار باید این آزمایش را انجام داد اختلاف نظرهایی وجود دارد:
- گروه خدمات پیشگیری ایالات متحده امریکا پیشنهاد می‌کند که تمامی زنان بین 50 تا 74 سال هر دو سال یک‌بار ماموگرافی انجام دهند.
- انجمن سرطان امریکا به زنان پیشنهاد می‌کند که از 40 سالگی به بعد هر سال ماموگرافی کنند.
با دکترتان صحبت کنید تا با توجه به سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطرزا بهترین برنامه زمانی را برای انجام این آزمایش مشخص کند.
4- آزمایش سرطان روده بزرگ
سرطان روده بزرگ دومین علت عمده مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحده امریکاست. با رسیدن به 50 سالگی احتمال ابتلا به این سرطان افزایش می‌یابد. بنابراین پنجاه سالگی سنی است که دکترتان ممکن است به شما توصیه کند تا انجام این آزمایش را شروع کنید، مگر آنکه خطر ابتلا به این بیماری در شما بالاتر از حد معمول باشد. 
خبرخوب: آزمایش‌های متعددی وجود دارد که به تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ کمک می‌کند. اینکه هر چند وقت یک‌بار باید این آزمایش را انجام دهید به شما و دکترتان بستگی دارد که کدام آزمایش را باید انجام دهید و همچنین به نتایج آزمایش‌های شما نیز وابسته است. برخی از آزمایش‌های غربالگری که به طور معمول انجام می‌شوند شامل :
- کولونوسکوپی هر 10 سال یک ‌بار
- تست خون مخفی در مدفوع هر سال یک‌ بار
- سیگموئیدوسکوپی هر 5 سال به همراه آزمایش خون مخفی در مدفوع هر 3 سال
سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی دو آزمایش غربالگری تشخیص سرطان هستند که می‌توانند از پیشرفت سرطان جلوگیری کنند. طی انجام این غربالگری ها دکتر می‌تواند پلیپ های پیش سرطانی را در روده بزرگ شما تشخیص و آن‌ها را از بین ببرد.
5- تست پاپ اسمیر
این تست به منظور تشخیص سرطان گردن رحم است که درمان با تشخیص زودهنگام آسان می‌شود. اگرچه خطر ابتلا به این نوع سرطان با افزایش سن کاهش می‌یابد، به این معنی نیست که انجام این آزمایش با یائسگی متوقف می‌شود. زنان معمولاً حداقل هر سال نیاز به انجام این آزمایش دارند. اگر شما همزمان با تست پاپ اسمیر آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را انجام داده باشید، فاصله آزمایش شما طولانی‌تر خواهد شد. در اکثر موارد در سن 65 یا 70 شما می‌توانید انجام تست پاپ اسمیر را متوقف کنید به شرط آنکه طی 10 سال گذشته نتایج آزمایشات شما نرمال باشد.
6- آزمایش تراکم استخوان 
این آزمایش میزان خطر ابتلا به پوکی استخوان را در شما بررسی می‌کند. انجام این آزمایش به کلیه زنان بالای 65 سال توصیه شده است. اگر میزان خطر ابتلا به این بیماری در شما بالا باشد، دکترتان ممکن است به شما توصیه کند این تست را با شروع 60 سالگی انجام دهید.
7- آزمایش AAA
کارشناسان به مردان سنین 65 تا 75 که در طول زندگی‌شان سیگار کشیده‌اند، توصیه می‌کنند تا یک‌بار آزمایش اتساع عروقی آئورتی در ناحیه شکم را انجام دهند. این آزمایش فرا صوتی رگ بزرگ شده ای را در ناحیه شکمی که در صورت پارگی می‌تواند عامل خونریزی شدید و مرگ شود، شناسایی کند. با عمل جراحی می‌توان این رگ را اصلاح کرد.
8- آزمایش افسردگی
افسردگی یکی از عوامل اصلی ناتوانی جوانان است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. افسردگی در اکثر مواقع با بیماری های مزمن و پیری بروز می کند. افسردگی بخش عادی دوره پیری نیست و می‌توان آن را کنترل و درمان کرد. اگر غمگین و ناامید هستید یا به فعالیت‌های روزانه علاقه ندارید به روان پزشک مراجعه کنید.
9- آزمایش دیابت 
بیش از 9 درصد شهروندان آمریکا از دیابت رنج می برند. دیابت کنترل نشده عامل بروز مشکلاتی مانند کوری، نارسایی کلیوی و قطع عضو است. هر سه ماه یک بار باید قند خون را کنترل کرد.
10- واکسن 
با افزایش سن، تزریق واکسن‌ ضرورت پیدا می کند. 
- واکسن آنفلوانزا 
افراد بالاتر از 6 ماه باید تزریق کنند. 
- واکسن ذات‌الریه 
برای افراد بالاتر از 65 سال، در صورت ابتلا به دیابت، بیماری‌های کلیوی و هرگونه بیماری ریوی دیگر یا مشکلات سیستم دفاعی بدن
- واکسن زونا 
برای افراد بالاتر از 65 سال 
موارد دیگر
- دود نکردن سیگار
- پیروی کردن از رژیم غذایی سالم
- ورزش کردن 
- حفظ وزن متعادل
- آمیزش جنسی ایمن
سرویس ترجمه پایگاه خبری سلامانه

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.