آشنایی با شش آزمایش مهم کنترل تندرستی بیماران دیابتی

سلامانه :آزمایش همگلوبین A1C، آزمایشی است که متوسط قند خون را در طول سه ماه گذشته نشان می دهد. این آزمایش، بهترین روش اندازه گیری میزان قند خون است. مبتلایان به دیابت دست کم باید دو تا چهار بار در سال این آزمایش را انجام دهند. 
فشارخون 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، فشار خون نیرویی است كه از طرف خون به دیواره رگ ها وارد می شود. از آنجایی که بیماری پرفشاری خون در بیماران دیابتی خیلی رایج است و می تواند منجر به بروز حمله قلبی و مغزی، بیماری کلیوی و بیماری چشمی شود بیماران مبتلا به دیابت باید دست کم یک بار در ماه فشار خون شان را کنترل کنند.  
کلسترول (LDL) 
LDL نوع بد کلسترول است. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. این نوع کلسترول می تواند در دیواره عروق رسوب کرده وآنها را مسدود کند. 
میکروآلبومینوری 
آزمایش میکروآلبومینوری، آزمایش ادرار است که نشان دهنده کارکرد کلیه ها است. سطوح بالای قند خون می تواند به کلیه ها آسیب بزند. دست کم یک بار در سال باید مبتلایان به دیابت این آزمایش را انجام دهند. 
معاینه چشم ها
چشم پزشک با استفاده از قطره، مردمک چشم را گشاد کرده و با دستگاه رتین انتهای چشم ها را معاینه می کند. قند خون بالا و پر فشاری خون می توانند به عروق خونی بسیار کوچک چشم آسیب بزنند. اگر این آسیب ها به موقع تشخیص داده شوند می توان از کوری پیشگیری کرد. 
معاینه پاها
کاهش جریان خون به پاها و فقدان حس در پاها در اثر سطوح بالای قندخون می تواند منجر به بروز عارضه پای دیابتی شود. هر روز پاهای تان را کنترل کنید تا تاول نزده و زخم نشده باشد. کفش و جوراب مناسب ( نخی و جاذب رطوبت) بپوشید. - ناخن های تان را کوتاه نگه دارید. 
- میزان قند خون تان را کنترل کنید. 
- اگر پزشک انسولین درمانی را توصیه می کند آن را به تاخیر نیاندازید.
- دوز داروهای تان را تغییر ندهید و بر اساس تجویز پزشک مصرف کنید. 
- برای مصرف آسپرین با پزشک مشورت کنید. 
- برای حفظ تندرستی دندان ها به دندان پزشک مراجعه کنید. 
- واکسن آنفولانزا را یک بار در سال تزریق کنید.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.