آشنایی با علایم و نشانه های آلزایمر

سلامانه :فراموشکار شدن مقطعی افراد در طول زندگی امری طبیعی است. پس چگونه می توان فراموشکاری بی ضرر را از بروز بیماری آلزایمر متمایز کرد؟ 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، از هر هشت فرد بالای 65 ساله در جهان، یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا است. بروز بیماری آلزایمر در گام نخست، ممکن است سبب فراموش کردن اسم دوستان و اعضای خانواده نشود، اما علایم و نشانه هایی وجود دارند که باید به آنها توجه کرد.  
علایم و نشانه های خطرناک: حافظه و سخنرانی
در روزهای نخست بروز بیماری آلزایمر، حافظه بلند مدت آسیب نمی بیند، در حالی که حافظه کوتاه مدت به درستی کار نمی کند و نام فرد مورد علاقه تان را به یاد نمی آورید. سوالاتی می پرسد که پیش از این پاسخ شان را می دانست. او در حین سخنرانی رشته افکار از دستش در می رود و کلماتی که باید به زبان آورد را فراموش می کند.
علایم و نشانه های خطرناک: رفتار
علاوه بر ضعف حافظه، بروز بیماری آلزایمر می تواند سبب گیجی و تغییر رفتار شود. تغییر خلق و خو، ناتوانی در قضاوت کردن، عدم حفظ بهداشت فردی و گم کردن دوستان و اعضای خانواده در اماکن شناخته شده در میان مبتلایان به آلزایمر متداول است.
پشت گوش نینداختن علایم و نشانه ها
وقتی علایم و نشانه های ابتلا به آلزایمر نمایان شدند، دست روی دست نگذارید و به سرعت به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید. ممکن است، علایم و نشانه هایی که بروز کرده اند تنها ناشی از عدم تعادل تیروئید باشد. 
تشخیص آلزایمر
آزمون ساده ای برای تشخیص آلزایمر وجود ندارد و تنها باید به تشخیص پزشک متکی بود. استفاده از آزمون وضعیت روانی و غربالگری، تنها به ارزیابی عملکرد ذهنی بیمار و حافظه کوتاه مدت او کمک می کند. علاوه بر این ها، آزمون های عصبی و اسکن های مغزی، ممکن است در تشخیص سایر مشکلات - سکته مغزی، تومورها و ... - کمک می کنند.
آلزایمر و مغز
آلزایمر سبب مرگ سلول های عصبی و از بین رفتن بافت مغز می شود. با پیشرفت بیماری، بافت مغز کاهش و بطن اش - اتاق های درون مغز که حاوی مایع مغزی نخاعی - بزرگ تر می شود. پس از آن، ارتباط میان سلول های مغز متوقف شده و بیمار توانایی به خاطر آوردن، سخن گفتن و ... را از دست می دهد.
آلزایمر و رانندگی کردن
از دست دادن حافظه، سردرگمی، عدم هماهنگی میان مغز و اندام های بدن و ... برای راننده ای که از آلزایمر رنج می برد ترکیبی مرگبار است. هرگز نباید به مبتلایان به آلزایمر اجازه رانندگی داد. برای حمل و نقل آنها باید جایگزین مناسبی یافت. 
علائم هشدار دهنده استرس مراقبت
پرستار کسی که از آلزایمر رنج می برد به استرس مبتلا می شود. علایم و نشانه های ابتلا به این نوع استرس عبارتند از: 
- تغییر خلق و خو 
- سردرد یا پشت درد
- اختلال خواب 
- از میان رفتن تمرکز حواس

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.