آشنایی با مشکلات پوستی فصل تابستان

سلامانه :در حالی که تابستان خوشی های بسیاری دارد اما نمی توان خطر ابتلا به بیماری های پوستی مخصوص این فصل را نادیده گرفت. به گزارش پایگاه خبری سلامانه، برای پیشگیری از بروز این بیماری ها باید نکات زیر را رعایت کنید. 
گرما
نوع مشکل
عرق سوز شدن
دلیل بروز
عرق به دلایلی مثل لباس ها زیر پوست می ماند.
چگونه است؟ 
جوش ها یا تاول های خارشی، بیشتر مواقع در جاهایی که پوست تا می شود نمایان می شوند.
چه کنیم؟
لباس هایی سبک و نازک بپوشید تا عرق تبخیر شود. از پماد ها و کرم های غلیظ که ممکن است مجاری عرق را مسدود کند، اجتناب کنید.
خورشید
نوع مشکل
سوختگی
دلیل بروز
اشعه فرابنفش از نوع ب
چگونه است؟ 
قرمزشدگی، تورم، همراه با تاول
چه کنیم؟
پیشگیری کلید اصلی است. بر روی پوست ضد آفتاب SPF 30 بمالید. این عمل باید 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن انجام گیرد و هر دو ساعت تکرار شود. لباس های محافظ بپوشید و در ساعات سوزان (10 تا 2 بعد از ظهر) به دنبال سایه و پناهگاه باشید. درد و سوزش را با گرفتن دوش های سرد و مرطوب کردن لباس ها به حداقل برسانید. آب بدن خود را با نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب حفظ کنید. اگر تاول زدید آنها را نترکانید.
درماتیت
نوع مشکل
درماتیت، فیتوفوتودرماتیت
دلیل بروز
گیاهانی مانند کرفس و میوه هایی مانند لیمو دارای ماده ای به نام فیورو کومارین اند که با اشعه فرابنفش مخلوط می شوند.
چگونه است؟
وقتی این فیوروکومارین ها با پوست تماس پیدا کرده و توسط اشعه  فرا بنفش فعال می شوند، باعث فعالیتی شمیایی می گردند که پوست را می سوزاند و حتی ممکن است تاول ایجاد کند. یک بدی این نوع سوختگی، ماندن جای آن به صورت لکه های تیره است.
چه کنیم؟
اگر اثری از این گیاهان بر بدن شما است، سریعا آن قسمت را با آب و صابون بشویید. استروئید موضعی می تواند سوختگی و قرمزی را کاهش دهد اگر سریعا اقدام شود.
فضای آزاد
نوع مشکل
پیچک های سمی
دلیل بروز
روغن اوروشیول
چگونه است؟
خارش ناک، قرمز، متورم، احتمالا تاول و جوش پس از 12 تا 72 ساعت مشاهده می شود.
چه کنیم؟
سریعا قسمت های تماس یافته بدن را با آب و صابون به خوبی بشویید. تجویز موضعی یا استروئید های خوراکی مفید است. به جای خاراندن، از یخ استفاده کنید.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.