آلودگی هوا عامل کاهش عملکرد شناختی سالمندان

سلامانه :یافته های تازه دانشمندان آمریکایی نشان می دهند، ذرات معلقی که از اگزوز و دود کش خودروها و کارخانه ها خارج شده و سبب آلودگی هوا می شوند، به احتمال بسیار زیاد کاهش عملکرد شناختی سالمندان را تسریع می کنند.  
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر جنیفر آلیشر، استاد رشته پیری شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و مدیر سازمان غیر انتفاعی مبارزه با آلودگی هوا گفت:" پس از بررسی ارتباط میان آلودگی هوا و عملکرد شناختی سالمندان پی بردیم، ذرات معلق موجود در هوا به مغز سالمندان آسیب زده و کاهش عملکرد شناختی آنها را تسریع می کند. " 
او به همراه دکتر فیلیپا کلارک قائم مقام موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه میشیگان اعلام کردند، یافته های آنها نشان می دهند، بهبود کیفیت هوا، ممکن است روشی موثر برای کاهش زوال شناختی سالمندان باشد.  
پژوهشگران پس از بررسی اطلاعات یک نظرسنجی بزرگ که در سال 1986 انجام گرفته و تجزیه و تحلیل مطالعه ای که با استفاده از آزمون های ریاضی و حافظه بر روی بیش از 780 فرد 55 ساله در 2001 انجام شده، دریافتند، علاوه بر آلودگی هوا، فقر، مشکلات بهداشتی و ... نیز می توانند عملکرد شناختی را سالمندان را تحت تاثیر قرار دهند. 
دکتر آلیشر افزود:" شواهد و قراین متعدد نشان می دهند، ارتباط تنگاتنگی میان آلودگی هوا، کاهش عملکرد شناختی و پیری مغز سالمندان وجود دارد. "

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.