ژن افزایش دهنده احتمال بروز دیابت نوع دو شناسایی شد

سلامانه :دانشمندان دانمارکی، جهش ژنتیکی که احتمال ابتلاء به دیابت نوع دو را 10 برابر افزایش می دهد، کشف کرده اند.  
به گزارش سلامانه به نقل از بی بی سی، محققان دانشگاه کپنهاگ اعلام کردند، این جهش ژنتیکی، عامل اصلی ابتلا یک پنجم شهروندان این کشور به دیابت نوع دو خواهد بود. البته عوامل دیگری مانند روش زندگی، پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب و چاقی نقش زیادی در بروز دیابت نوع دو ایفا می کنند.  
پروفسور توربن هانسن، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاگ و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته های ما نشان می دهند، این جهش ژنتیکی در سایر مردم جهان مشاهده نشده است. بنابراین، می توان گفت، ابتلا به دیابت نوع دو علل گوناگون دارد. "
او افزود:" این جهش ژنتیکی خطر مقاومت عضلات به انسولین و بروز دیابت نوع دو را افزایش می دهد. " 
رژیم غذایی متعادل
دکتر ریچارد الیوت، مدیر انجمن دیابت بریتانیا گفت:" نتایج چنین پژوهش هایی در دراز مدت، سبب پیدایش روش های جدید پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو می شوند. "  
او افزود:" تا زمانی که روش های تازه کشف شوند، بهترین راه پیشگیری و کنترل دیابت نوع دو، حفظ وزن بدن در حالت ایده آل، ورزش و پیروی کردن از رژیم غذایی متعادل است. " 
اکثریت قریب به اتفاق شهروندان گرینلند که ماهی گیر و شکارچی بودند در دهه های گذشته به مشاغل مدرن دست یافته اند، اما حفظ خصلت های باستانی - دویدن، پیاده روی کردن طولانی مدت و شنا کردن - از ابتلا آنها به دیابت نوع دو جلوگیری کرده است. 
قند خون
پروفسور توربن هانسن و همکارانش بر روی بیش از دو هزار و پانصد شهروند گرینلند مطالعه کردند تا رابطه میان دیابت نوع دو و  ژنتیک را بیابند. 
آنها دریافتند، جهش ژنی به نام TBC1D4 عامل افزایش 17 درصدی احتمال ابتلا شرکت کنندگان در این مطالعه به دیابت نوع دو است. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.