افزایش خطر ابتلا به سرطان ملانوم در افراد با موهای قرمز

افزایش خطر ابتلا به سرطان ملانوم در افراد با موهای قرمز

تحقیقات جدید نشان می‌دهد: جهش ژنتیکی منجر به موی قرمز و پوست بور موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست در افراد با موهای قرمز می‌شود.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، جهش ژن MC1R موجب ایجاد موی قرمز شده و پوست بور نیز خطر ابتلا به سرطان پوست را در زمان قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش (UV) افزایش می‌دهد.

 

محققان اظهار کردند: این نتایج علت افزایش خطر ابتلا به سرطان ملانوم (سرطان مهلک پوست) را شرح می‌دهد.

 

یکی از محققان این پژوهش از مرکز پزشکی بوستون اظهار کرد: نتایج تحقیق ما علل مکانیسم مولکولی جهش ژن MC1R و آسیب سلول‌های پوست در برابر اشعه UV در افراد با موهای قرمز را در مقابل افراد با پوست تیره ارائه می‌دهد.

 

بررسی‌های انجام شده بر روی موش‌ها و سلول‌های آزمایشی نشان داد: ژن جهش نیافته MC1R به‌ طور معمول به ژن PTEN متصل می‌شود که از تغییرات مولکولی که موجب گسترش سرطان می‌شود حفاظت می‌کند، اما زمانی که MC1R در افراد با موهای قرمزجهش می‌یابد، دیگر به PTEN متصل نیست، در نتیجه بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه UV به میزان زیادی از بین می‌رود و رشد سلول‌های رنگدانه (ملانوسیت‌ها) افزایش می‌یابد که نتیجه آن سرطان است.

 

با وجود این به دلیل آزمایش بر روی موش‌ها و سلول‌های آزمایشی به تحقیقات بیشتری در مورد این مکانیسم بر روی انسان نیاز است.

 

نتایج این تحقیق در نشریه Molecular Cell منتشر شده است.

دوشنبه   04/06/92     10:50

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.