تمایل جوانان برای داشتن بینی‌های هالیوودی/ دستمزدهای ۱۷میلیونی پزشکان معروف

سلامانه : عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی از افزایش ۲۰ درصدی تب جراحی زیبایی بینی در پسران کشور خبر داد و گفت: برخی از جوانان به دنبال طرح‌های غیرعادی،مدلینگ و بینی‌های هالیوودی هستند.

 به گزارش فارس محمد‌مهدی طرزی در نشست خبری در رابطه با عوارض جراحی‌های زیبایی بینی در کشور و شیوع بالای آن گفت: چالش‌های زیادی در مورد جراحی‌های بینی و زیبایی‌شناسی‌های آن مطرح شده و این در حالی است که در کشور نژاد اسکلت‌بندی و استخوان‌بندی بینی به شکلی است که بسیار متفاوت از نژاد آسیای شرقی و اروپاست.

وی ادامه داد: اسکلت‌بندی بینی و تناسب آن در بینی‌های ایرانی به هم خورده و در نتیجه انجام اعمال زیبایی بینی افزایش یافته است.

شیوع 20 درصدی جرای زیبایی بینی در پسران جوان

طرزی گفت: متأسفانه انجام جراحی‌های زیبایی حتی در مردان در حالی افزایش یافته است که قبلاً 5 درصد بود اما اکنون 15 تا 20 درصد شده است و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی یکی از دلایلی است که در 10 تا 15 سال اخیر باعث افزایش این جراحی‌ها شده است.

عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی گفت: البته شاخص‌های جراحی زیبایی‌ بینی در شهرهای مختلف کشور به دلیل فرهنگ و قومیت متفاوت است به طوری که در برخی استان‌ها انجام این جراحی‌ها را بد می‌دانند.

نداشتن اعتماد به نفس عامل بسیاری از جراحی ‌های زیبایی

طرزی، عوارض انجام اعمال جراحی زیبایی بینی را شامل آبریزش بینی، خر خر کردن و مشکلات تنفسی اعلام کرد و گفت: برخی افراد به دلیل مسائل روحی و روانی تمایل به انجام این اعمال جراحی دارند به طوری که این افراد اعتماد به نفس ندارند و به دلیل مشکلات شغلی و خانوادگی در شرایطی هستند که به دنبال تغییر می‌روند. برای این افراد انجام جراحی زیبایی توصیه نمی‌شود.

این متخصص جراحی پلاستیک ادامه داد: پزشکان باید بدانند که همه مراجعه‌کنندگان نیازی به انجام جراحی ندارند و به این ترتیب حدود 25 درصد از بیماران به طور متوسط از عمل جراحی منصرف می‌شوند و این در حالی است که تب انجام جراحی زیبایی بینی بسیار بالاست و برخی از پزشکان به انجام این اعمال تمایل دارند.

وی در مورد تعرفه انجام عمل‌های زیبایی بینی گفت: شاخص‌های زیبایی با درمان متفاوت است. جراحی زیبایی تعرفه ندارد چرا که هنر نیز در آن دخیل است و این تعرفه‌ها را در شهرستان‌ها متفاوت کرده است چرا که بحث هنرمندی جراح مطرح می‌شود و هرچه رضایتمندی بیماران بیشتر باشد تمایل به انجام جراحی توسط این پزشکان بیشتر می‌شود.

دستمزدهای 17 میلیونی پزشکان معروف

طرزی گفت: متوسط دستمزد‌های پزشکان برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی بینی از 800 هزار تومان تا 17 میلیون تومان هم بوده است البته پزشکانی که این رقم بالا را دریافت کرده‌اند تعداد معدودی بوده که شاخص‌های فردی و کارکردی خاصی داشته یا معروف بوده‌اند که باعث مراجعه بالای بیماران شده است.

وی با اشاره به اینکه شکایات مردمی نسبت به جراحی‌های زیبایی بینی در سال‌های اخیر کاهش یافته گفت: شکایات از این دسته جراحی‌ها نسبت به گذشته افزایش نیافته چرا که عارضه‌های آنها کمتر شده است اما در صورت وجود شکایت پزشکان باید دیه پرداخت کنند یا پروانه مطب آنها باطل می‌شود.

عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی در مورد زمان مناسب برای انجام عمل جراحی‌های زیبایی بینی گفت: زمان مناسب جراحی موقعی است که رشد صفحات استخوانی صورت به اتمام رسیده باشد بنابراین این رشد در دختران از سن 17 سالگی و در پسران از سن 18 سالگی است.

بهترین سن جراحی زیبایی بینی در دختران و پسران

طرزی ادامه داد: بنابراین گاهی ممکن است صفحات استخوانی صورت در سنین بالاتر آغاز شود اما بهترین سن جراحی برای دختران 20 تا 25 سالگی است چرا که در این سن بهترین شاخص استخوانی و پوستی را دارند و در پسران 22 تا 28 سالگی است چرا که شاخص استخوانی آنها دیرتر بسته می‌شود.

تمایل دختران در سن بلوغ به انجام جراحی

وی گفت: در کشور بیشترین اعمال جراحی زیبایی بینی در 20 تا 22 سالگی انجام می‌شود و خیلی از دختران در سن بلوغ به انجام این جراحی تمایل دارند اما پزشکان باید بدانند که نقاط رشد صورت با انجام عمل جراحی در این سنین دچار آسیب می‌شود.

سه گروه مجاز پزشکی برای انجام جراحی‌های زیبایی

عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی گفت: طبق قانون گروه متخصصان گوش و حلق و بینی،‌جراحان پلاستیک و متخصصان فک و صورت مجاز به انجام جراحی‌های زیبایی بینی هستند و هر پزشکی خارج از این سه گروه این جراحی‌ها را انجام دهد تخلف کرده و پروانه مطبش در صورت شکایت باطل می‌شود.

طرزی گفت: متأسفانه تب بالای انجام جراحی زیبایی بینی و عرضه و تقاضای بالا گاهی باعث می‌شود برخی پزشکانی که در این سه گروه قرار ندارند جراحی‌های زیبایی را انجام دهند.

ایران رکورددار انجام جراحی بینی و ترکیه دوم

وی ادامه داد: در حال حاضر ایران رکورد‌دار انجام جراحی‌های زیبایی بینی در جهان است و پس از آن ترکیه قرار دارد.

تمایل جوانان برای داشتن بینی‌های هالیوودی

عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی تصریح کرد: بحث جراحی‌های زیبایی به مسائل فردی نیز برمی‌گردد. با این وجود 90 درصد پیشنهادهایی که برای فرم‌های بینی از سوی پزشکان داده می‌شود همان نظری است که به دلخواه بیماران است و 10 درصد طرح‌های غیرعادی و مدلینگ است که بیماران تمایل دارند مانند بازیگران هالیوودی شوند.

وی افزود: به دلیل اینکه طرح‌های غیرعادی مخاطره‌آمیز است و پزشکان شاخص‌های پوستی (گوشتی بودن بینی) را باید در نظر بگیرند.

شیوع جراحی پلک،کشیدن پوست،پروتز چانه و گونه

طرزی گفت: پس از جراحی‌های زیبایی بینی، جراحی زیبایی پلک بسیار پرطرفدار است که شاخص سن در آن دخیل است. پس از آن پروتز‌های گونه و چانه شایع است و کشیدن پوست صورت از دیگر اعمال جراحی شایع در کشور است که اگر به موقع و به درستی انجام نشود فرد دچار پیری پوست می‌شود.

عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی تصریح کرد: در حال حاضر چالش بزرگی در خانواده‌ها برای انجام اعمال جراحی‌های زیبایی مطرح شده به طوری که خانواده‌ها نسبت به انجام آن ناراضی‌اند اما فرزندان تمایل به انجام جراحی‌های زیبایی دارند به همین دلیل انجام مشاوره‌های پزشکی برای بررسی اینکه تمایل فرزندان از روی مشکلات روحی است یا نیاز واقعی ضروری است. در این حین عوارض جراحی نیز باید به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.