دکتر فرامرز امیری، جراح و متخصص مغز و اعصاب:

افسردگی از علل شایع فراموشی در دیابتی ها است

سلامانه : به گفته یک متخصص مغز و اعصاب تمام ارگان های بدن به درجات متفاوت در بیماران دیابتی به طور معمول بعد از دوره متوسط 5 تا 10 ساله دچار گرفتاری شده و علامت دار می شوند.


دکتر فرامرز امیری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، توضیح داد: نکته ای که نباید از آن غفلت شود، تاثیر گذاری مضاعف عوامل خطرساز روی یکدیگر است. به عبارتی در حضور دیابت حضور عوامل خطر دیگر مثل فشار خون بالا و مصرف سیگار شانس عوارض را چند برابر خواهد کرد.


وی با اشاره به این که درگیری سیستم اعصاب در سیر بیماری دیابت اغلب ناتوان کننده است، خاطرنشان کرد: علائم نورولوژیک در بیماران دیابتی معمولا به دو گروه علائم حاد و مزمن تقسیم می شود و می توان گفت بیماران دیابتی به دلایل مختلف با شکایت فراموشی به پزشک مراجعه می کنند.


دکتر فرامرزی ادامه داد: علت اصلی اختلال شناختی و فراموشی در بیماران دیابتی به واسطه اختلال خلقی و هیجانی و عمدتا به دلیل افسردگی است. در افراد میانسال و مسن عدم تمرکز  و بی توجهی به واسطه اضطراب سبب عدم ثبت و  عدم ایجاد حافظه می شود و فرد شکایت از فراموشی می کند.


وی با بیان این که متاسفانه همین افسردگی از علل اصلی عدم مصرف دارو یا عدم پیگیری روند بیماری است، گفت: همین علت سیکل بیماری را معیوب می کند. 


دکتر فرامرزی تاکید کرد: درمان این وضعیت بیمار شامل رژیم غذایی مناسب پر فیبر، استفاده از فراورده های دارای آنتی اکسیدان، روغن های با اسید چرب غیر اشباع، عدم مصرف فست فود ها و داشتن فعالیت های فیزیکی مناسب است. 


وی توصیه کرد: این فعالیت فیزیکی باید به شکل فعالیت هوازی روزانه حداقل به مدت 30 دقیقه باشد. همچنین فعالیت ذهنی مناسب و سعی در یادگیری مطالب جدید جزئی از روند درمان است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.