دکتر هوشنگ صابری، جراح مغز و اعصاب:

حداکثر میزان بهبودی در مبتلایان به ترومای مغزی در ۶ ماه اول رخ می دهد

سلامانه :به گفته یک جراح مغز و اعصاب ترومای مغزی بع وقوع آسیب به سر اطلاق می شود که این حادثه به همراه یکی از عوارض اختلال حافظه، شکستگی جمجمه، نقص های عصبی و یا ضایعه داخل جمجمه است.


دکتر هوشنگ صابری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه خاطرنشان کرد: ترومای مغزی هر ساله علت بیش از یک میلیون از ویزیت های بخش اورژانس، 235 هزار مورد بستری در بیمارستان و 50 هزار مورد مرگ را در ایالات متحده به خود اختصاص می دهد.


وی با اشاره به این که سقوط بیشتری علت آسیب است و به دنبال آن تصافات با وسایل نقلیه موتور مطرح هستند، توضیح داد: زندگی نباتی، ناتوانی شدید حرکتی، و در نهایت مرگ بیمار از عوارض ترومای مغزی هستند. 


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که بهبودی حرکتی در آسیب مغزی بسیار متغیر بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، گفت: عللی مانند عفونت، عدم تعادل الکترولیتی، کمبود اکسیژن مغز، آسیب های جدید عصبی مثل سکته مغزی یا هیدروسفالی، قطع دارو، اختلالات خواب، تشنج، و ... می تواند در بیماران بستری در بیمارستان سبب اختلالات شناختی شود.


وی توضیح داد: بهبود شناختی بعد از آسیب در سنین پایین بیشتر است و پیامدهای بهتر با ضریب هوشیاری بالاتر قبل از آسیب ارتباط دارد. ضمن این که حداکثر میزان بهبودی در 6 ماه اول رخ می دهد. 


دکتر صابری در پایان تصریح کرد: به یاد داشته باشیم که انجام تست های عصبی روانی می تواند میزان هوش بیمار را قبل از ترومای مغزی مشخص کند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.