موفقیت محققان کشور در طراحی خمیردندان ویژه بیماران سرطانی

موفقیت محققان کشور در طراحی خمیردندان ویژه بیماران سرطانی

محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت خمیردندانی ویژه بیماران سرطانی شد.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این خمیردندان که در حال حاضر در مرحله تستهای بالینی و آزمایشگاهی است، به همت دکتر امید رجبی، دانشیار گروه شیمی و شیمی دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مدت یک سال و نیم فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی طراحی و ساخته شده است.

 

دکتر امید رجبی با اشاره به اینکه کاهش و یا قطع بزاق یکی از عوارض و مشکلات بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی به ویژه سرطان‌های سر و گردن به شمار می‌رود، اظهار کرد:‌ خشکی دهان منجر به عفونت، پوسیدگی دندان، از بین رفتن حس چشایی و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی در این دسته از بیماران می‌شود.

 

دانشیار گروه شیمی و شیمی دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد:‌ این خمیردندان حاوی پلیمرهایی است که با عملکردی مشابه پروتئین‌های موجود در بزاق دهان، روی لثه به جا می‌ماند و مانع احساس خشکی دهان می‌شود.

 

رجبی افزود: پس از استفاده از خمیردندان لایه نازکی از پلیمرها که پایه طبیعی دارد، بر روی مخاط دهان و لثه‌ها باقی می‌ماند که مانع خشکی دهان می‌شود.

 

وی با بیان اینکه نمونه خارجی این خمیردندان حاوی ترکیبات مصنوعی و شیمیایی است، خاطرنشان کرد: ‌90 درصد از فرمولاسیون خمیردندان تهیه شده حاوی ترکیبات طبیعی و از مواد در دسترس است.

 

رجبی با اشاره به اینکه این محصول در حال حاضر در حال طی مراحل ثبت و دریافت مجوز تجاری است، خاطرنشان کرد:‌ این محصول پس از کسب مجوزهای لازم و تولید آن در کارخانه‌های تولیدی داخلی، با قیمت یک خمیردندان معمولی به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مدت اجرای این طرح را یک سال و نیم اعلام کرد و گفت:‌ این طرح تحقیقاتی با هزینه‌ای بیش از 65 میلیون ریال به اجرا در آمده است.

 

وی افزود: در حال حاضر مراحل تحقیقاتی بر روی قرص مکیدنی ویژه بیماران سرطان با خاصیت جلوگیری از خشکی دهان در زمان‌هایی که بزاق مصنوعی و خمیردندان در دسترس بیماران سرطانی نیست، در شرکت دانش بنیانی که در مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه‌اندازی شده، در حال انجام است.

 

بیش از این نیز از این محقق توانمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد بزاق مصنوعی با استفاده از شیره گیاه آلوئه‌ورا ویژه بیماران سرطانی طراحی و ساخته شده بود.

یکشنبه  17/06/92   13:36

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.