عدم آشنایی با روش‌های کنترل استرس، اختلالات روان تنی را به دنبال دارد

عدم آشنایی با روش‌های کنترل استرس، اختلالات روان تنی را به دنبال دارد

یک پزشک متخصص اعصاب و روان در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: کسانی که با راه‌های کنترل استرس آشنایی ندارند، بیشتر در معرض آسیب‌ها و اختلالات روان تنی قرار می‌گیرند.

 

دکتر کاوه حجت در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه استرس به طور طبیعی در تمام افراد وجود دارد اما پاسخ به آن در افراد مختلف متفاوت است، افزود: استرس به سه دسته شغلی، عاطفی و خانوادگی تقسیم می‌شود که هر یک تاثیری نامطلوب در فرد ایجاد می‌کند.

 

وی ادامه داد: افرادی که از مهارت‌های کنترل استرس آگاهی ندارند در معرض خطر ابتلا به اضطراب مزمن، افسردگی، سردردهای مزمن، دردهای عضلانی، زخم گوارشی و ناراحتی‌های قلبی عروقی قرار دارند.

 

حجت اظهار داشت: علایم پاسخ به استرس بیشتر به صورت احساس دلهره، تپش قلب، تعریق، لرزش اندام ها و اختلال در خواب و اشتها خود را نشان می دهد.

 

وی اظهار کرد: با افزایش شدت استرس، علایم بیشتر به شکل حمله‌های عصبی و افسردگی بروز می کند.

 

حجت بهره‌مند شدن از آموزش‌های کنترل استرس را برای هر فرد ضروری دانست و توضیح داد: مهارت‌های کنترل استرس، مجموعه‌ای از تغییر در باورها، شناخت فرد نسبت به اتفاقات زندگی و رفتارهای فرد است.

 

وی تصریح کرد: برخی از افراد، وقایع و اتفاقات پیش آمده را بزرگ‌تر و فاجعه آمیزتر از واقعیت آن احساس می‌کنند که این موضوع، زمینه اضطراب شدید و مزمن را فراهم می‌کند.

 

حجت توضیح داد: با آموزش مهارت‌های کنترل استرس، فرد می‌تواند شناخت و تفکر مناسب در وقایع معمول زندگی داشته باشد.

 

حجت با بیان اینکه اختلالات اضطرابی ثانویه استرس‌ها به طور معمول با علایم اختلال در خواب و اشتها همراه است، گفت: به طور معمول در افراد مبتلا به اضطراب، اختلال در تمرکز وجود دارد که به شکل فراموشکاری و اشتباه کردن زیاد خود را نشان می دهد که اختلال به سیستم حافظه ارتباطی ندارد و فقط به علت اختلال در تمرکز است.

 

وی افزود: بعضی از افراد به دنبال استرس و اضطراب به بی‌اشتهایی و تهوع و بعضی به پرخوری‌های عصبی دچار می‌شوند.

 

حجت مثبت اندیشی، اعتماد به نفس بالا، هدف داشتن در زندگی و اعتقاد به دین و مذهب را جزو عوامل موثر در واکنش به استرس دانست و تصریح کرد: ورزش منظم روزانه، برقراری ارتباط با افراد موفق در زندگی و به کارگیری مهارت‌های کنترل استرس، در افزایش توان مقابله فرد استرس تاثیر بسزایی دارد.

چهارشنبه     03/07/92    11:19

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.