استفاده از سم بوتولینوم برای جلوگیری از چین و چروك و خطوط اخم

استفاده از سم بوتولینوم برای جلوگیری از چین و چروك و خطوط اخم

اخم، در اثر حالت­های مختلف صورت و طی سال­های متمادی باعث چین­های عمیقی می­شود كه بین ابروها ایجاد شده و ممكن است تا پل بینی امتداد پیدا كنند. خطوط اخم، هم ممكن است روی پیشانی ایجاد شوند و هم در اطراف چشم منجر به چروك­های پنجه غازی شوند. درماتولوژیست می­تواند با تزریق سرپایی سریع و بی­خطر سم بوتو­لینوم به این نواحی، باعث كاهش این چروك و خطوط شده و حالت غمگین و عصبانی كه به صورت می دهند را برطرف كند.

سم بوتولینوم چیست؟

سم بوتولینوم نوع A  و B مواد خالص شده­ای هستند كه از یك باكتری به دست می­آیند و سیگنال­های عصبی را مهار می­كنند. تزریق مقادیر كوچكی از این مواد به عضلات خاصی از صورت باعث مهار انگیزش عضلات و ضعف موقت آنها شده و خطوط و چین­های ناخواسته را كاهش می­دهد.

 

سم بوتولینوم از سال 1980 برای انواع اختلالات عضله مثل پلك زدن­های غیرارادی و . . . استفاده می­شود و از سال 1987 توسط درماتولوژیست ها برای مقاصد زیبایی به كار رفته است. توكسین بوتولینوم  A  به طور خاص برای خطوط اخم بین ابروها كاربرد دارد اما به طور موثری برای دیگر نواحی صورت هم  به كار گرفته می­شود. وقتی عضله ضعیف و شل شود، دیگر قادر به انقباض نیست، به این ترتیب دیگر حالت­های صورتی ناخواسته ایجاد نشده و از ایجاد چین­های جدید نیز پیشگیری می­شود. همچنین عضلات بالا برنده ابروها تحت تاثیر قرار نمی­گیرند و حالت طبیعی صورت حفظ می­شود. برای به دست آوردن بهترین نتایج درمان، سم بوتولینوم را می­توان با دیگر درمان­های زیبایی پوست مثل لیزر و فیلرها و رادیو فركوئنسی تركیب كرد چرا كه درمان تركیبی، از ایجاد چین و چروك­های جدید جلوگیری می كند. سم بوتولینوم برای خطوط خنده و اطراف دهان كمتر موثر است چون اعمال عضلات این ناحیه برای عملكردهای مهم مثل خوردن وحرف زدن ضروری­اند.

 درمان با سم بوتولینوم

قبل از شروع به این درمان، پزشك شرح حال پزشكی شامل هر داروی مورد استفاده را می­پرسد. درمان شامل تزریق مستقیم مقادیر كوچك سم بوتولینوم به عضلات زیرین صورت برای شل كردن آنهاست، یك سوزن ظریف برای این منظور به كار می­رود و این عمل به راحتی قابل تحمل است و حدوداً چند دقیقه وقت می­گیرد بی آنكه نیازی به دوران استراحت طولانی یا غیبت از كار داشته باشد. سم 7-3 روز بعد از تزریق تاثیر خواهد كرد و این بهبودی به طور كل 6-3 ماه دوام خواهد داشت. اثرات با بازگشت عملكرد عضله محو خواهد شد و بیماران طی فاصله­های زمانی مختلف احتیاج به تزریق مجدد پیدا خواهند كرد و با تكرار تزریق، عضله آتروفیك و نازك شده و نتایج طولانی به همراه خواهد داشت.

مناطق مورد استفاده:

  • خطوط عمودی بین ابروها و روی پل بینی (خطوط اخم عمودی)
  • خطوط پنجه غازی اطراف گوشه­های چشم
  • خطوط افقی پیشانی (خطوط اخم افقی)
  • باندهای عضلانی روی گردن كه " گردن بوقلمون" (Turkey neck) خوانده می­شود

عوارض

عوارض معمولاً خفیف و جزئی، موقتی و معمولاً مربوط به تزریق موضعی هستند. سوزش و كبودی گرچه چندان معمول نیست، اما ممكن است اطراف محل تزریق ایجاد شود. بعد از تزریق، آرایش منعی ندارد اما باید از فشار دادن یا ماساژ محل تزریق برای چند ساعت اجتناب كرد. سردرد موقت و گذرا بعد از تزریق به ویژه اولین نوبت تزریق نا متداول نیست. در موارد نادر بیماران ممكن است دچار ضعف عضلات هم جوار شوند كه منجر به افتادن ابرو یا پلك می­شود. تمام این عوارض احتمالی خفیف و برگشت پذیر هستند و به خودی خود محو می­ ­شوند.

دیگر موارد استفاده

هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) را هم می­توان با تزریق سطحی سم بوتولینوم رقیق شده به پوست زیر بازو، كف دست­ها و کف پاها درمان كرد. این كار عملكرد غدد عرق را تضعیف می­كند. یك نوبت تزریق منفرد می­تواند بری ماه­ها باعث آسودگی بیمار شود و پس از برگشت هیپرهیدروز، می­توان تزریق را تكرار كرد. انقباضات عضلانی ناخواسته را هم می­توان با تزریق بوتولینوم درمان كرد. سم بوتولینوم اثر قابل توجهی روی كیفیت زندگی فرد می­گذارد و به ویژه اگر با دیگر شیوه­های درمانی همراه شود، نتایج موفقیت آمیزی به همراه خواهد داشت.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.