مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی: تکثیر یوزپلنگ هیچ کمکی به حفاظت طبیعی از آن نمی‌کند

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی: تکثیر یوزپلنگ هیچ کمکی به حفاظت طبیعی از آن نمی‌کند

سلامانه :مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تاکید کرد: تکثیر یوزپلنگ هیچ کمکی به حفاظت از آن نمی‌کند.

هومن جوکار در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: نه تنها در مورد یوزپلنگ بلکه این کار در مورد هیچ حیوان دیگری هم نتیجه نخواهد داد به عنوان مثال گوشتخوارانی مانند یوزپلنگ و پلنگ در برخی کشورها تکثیر شده‌اند اما برای بازگشت این جانوران به طبیعت تا کنون موفقیتی کسب نشده است چرا که این گونه‌ها باید در بچگی در طبیعت به همراه مادرشان آموزش شکار و زندگی ببینند که با این کار این فرصت از آنها گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: این مساله به ویژه در ایران که تراکم طعمه کم بوده و حتی حیواناتی که در طبیعت متولد شده‌اند به سختی می‌تواند غذا پیدا کنند پررنگ تر است.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: نزدیکترین نمونه از تکثیر حیوانات تکثیر پلنگ عربی در کشور امارات متحده عربی است که پس از تکثیر این گونه و تولد 40 پلنگ هنوز هیچ راهی برای رهاسازی آنها پیدا نکرده‌اند.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تصریح کرد: زمانی که در ایران صحبت از تکثیر یوزپلنگ می‌شود به معنای این نیست که این کار کمکی به حفاظت طبیعی از این گونه حیوانی می‌کند بلکه تا اندازه‌ای با تکثیر موافق هستیم که ژن یوزپلنگ حفظ شود.

جوکار اضافه کرد: به عنوان مثال در حال حاضر دو نمونه زنده از یوزپلنگ داریم که پیش از سن زندگی در طبیعت به اسارت درآمده‌ ‌اند و اکنون نمی‌توانیم آنها را در طبیعت رها کرده و تنها می‌توانیم منتظر مردنشان باشیم که در این مورد می‌شود برای حفظ ژن این یوزپلنگ‌ها و کاربردهای آموزشی این حیوانات را تکثیر کنیم.

وی تاکید کرد: با تکثیر این گونه‌ها می‌توانیم حداقل برای زمانی که وضعیتی بحرانی پیدا کردیم و تنها مساله حفاظت از ژن برایمان اهمیت داشت اندوخته‌ای داشته باشیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.