ویژگی های یک ژل تزریقی پوستی خوب

ویژگی های یک ژل تزریقی پوستی خوب

سلامانه : 20 سال از تایید اولین فیلر پوستی می گذرد و این در حالی است که اکثریت قریب به اتفاق این فیلرها در طی 10 سال گذشته وارد بازار شده اند.نوع ماده تایید شده برای استفاده در فیلرهای پوستی از مواد بیولوژیک تا سنتتیک و غیرقابل جذب تا قابل جذب متغیر است.بعضی از این فیلرها حاوی لیدوکایین است تا باعث کاهش درد هنگام تزریق شود.به طور کلی فیلر های پوستی باید در لایه های نیمه عمقی تا عمیق درم و برای تصحیح چین و چروک های متوسط تا شدید تزریق شوند.

امروزه استفاده از ژل های تزریقی هم در بین پزشکان و هم در بین افراد جامعه شیوع چشم گیری پیدا کرده است. در مطالعه FDA نود و یک درصد (91%) افراد استفاده کننده زن و در رده سنی بین 17 تا 86 سال بودند.

توجه به نکات زیر هنگام انتخاب یک ژل تزریقی می تواند ما را درانتخاب یک ژل تزریقی مناسب راهنمایی کند :

به ماده به کار رفته در ژل توجه کنیم

به طور کلی 6 نوع ماده در ساخت این ژل ها به کار می رود:

1/ اسید هیالورونیک 2/کلاژن 3/کلسیم هیدروکسی اپاتیت 4/ پلی متیل متاکریلات 5/ پلی آکریلامید 6/ پلی لاکتیک اسید

مزایا و معایب هر نوع ژل تزریقی را بدانیم

امروزه جدیدترین نسل فیلرهای پوستی بر پایه اسید هیالورونیک می باشد که یا از تاج خروس ویا از باکتری گرم مثبت استرپتوکوک Zooepidermicus استخراج می شوند که به دلیل منشا گرفتن از اسید هیالورونیک طبیعی بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارند. گرچه تصور برخی پزشکان بر این است که اسید هیالورونیک منشا گرفته از تاج خروس به دلیل داشتن پروتئین های حیوانی , آلرژی زایی بیشتری نسبت به اسید هیالورونیک اسخراج شده از استرپتوکوک دارد , اما این قضیه هنوز مورد بحث است (controversial) . در مقاله ای چاپ شده در مجله جراحی پلاستیک دانشگاه فلوریدا  ذکر شده است که منشا اسید هیالورونیک تفاوتی در کارایی آن ایجاد نمی کند و ایجاد واکنش های آلرژیک در هر نوع اسید هیالورونیک ممکن اما نادر است. دوام این ماده در پوست بیت 6 تا 12 ماه است و بعد از این مدت هم قابل تمدید و ترمیم می باشد. از دیگر مزایای این ژل ها کم هزینه بودن و عوارض جانبی محدود است که عمدتا" شامل درد , اریتم و ادم محل تزریق است ومعمولا" ظرف چند روز اول پس از تزریق برطرف می شود

کلاژن نسل قدیمی تر ژل های تزریقی پوست است که شامل دو منشا گاوی و انسانی است. نوع گاوی کلاژن به دلیل احتمال زیاد واکنش حساسیتی دیگر چندان طرفداری ندارد و نوع انسانی آن به دلیل گران بودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.دوام این ژل ها کوتاه مدت و 3 تا 6 ماه است.

(جنون گاوی , مقاله برای عوارض کلاژن)

از دیگر مواد سنتتیک به کار رفته شده در فیلرهای پوستی کلسیم هیدروکسی آپاتیت است که جزو دسته فیلر های دائمی به شمار می رود. عوارضی از جمله  ایجاد ندول های پوستی دورتر از محل تزریق , خارج شدن بخشی از ایمپلنت از پوست , سفت شدن (Induration) و گاها" عدم تطابق اندازه با خواست بیمار (over correction & under correction) گزارش شده است.

3دسته آخر فیلر های پوستی امروزه دیگر مورد استقبال پزشکان متخصص پوست نیستند و این عدم اقبال عمدتا" ناشی از عوارض متعدد گزارش شده درمورد آنها است.

از پلی آکریلامید که یک ژل سنتتیک است عوارضی مثل هماتوم , اریتم , تورم , خارش و افزایش پیگمانتاسیون محل تزریق  اروزیون , اولسر صورت  عفونت , تشکیل گرانولوم , تغییر مکان ژل از محل تزریق  گزارش شده است.

 از عوارض مشاهده شده در مورد پلی متیل متاکریلات (PMMA) که آن هم از انواع سنتتیک و غیر قابل جذب می باشد, به واکنش گرانولوماتوز تاخیری در مقالات متعددی اشاره شده است.

عوارض ذکر شده برای ژل های سنتتیک قابل جذب ساخته شده از پلی لاکتیک اسید شامل ایجاد پاپول و ندول و جا به جایی در بافت هستند.

 

اندیکاسیون های استفاده هر ژل را بشناسیم

به طور کلی مورد استفاده اصلی آن در تزریق به لایه های نیمه عمقی تا عمیق درم برای برطرف کردن چین و چروک های پوست است. برخی از این فیلرها موارد استفاده محدودی دارند:

 • تصحیح چین های نازو لبیال ( کنترااندیکه برای مصرف در سایر قسمت ها)
 • بازسازی و ترمیم چربی از بین رفته پوست در یماران ایدزی (لیپوآتروفی)
 • پر کردن اسکار آکنه

به کنترااندیکاسیون ها دقت کنیم

همه فیلرهای پوستی برای شرایط زیر کنترااندیکه هستند:

 • سابقه حساسیت قبلی به مواد به کار رفته در فیلر ها
 • سابقه آلرژی شدید یا آنافیلاکسی
 • اختلالات انعقادی

هشدارها و موارد احتیاط را در نظر داشته باشیم

نکات زیر شامل همه فیلرهای پوستی می شوند (با این حال ممکن است برای هر فیلر نیز بر حسب ماده مورد استفاده در آن نکات احتیاط اختصاصی مطرح باشد.)

 • پرهیز از تزریق داخل وریدی یا شریانی چون ممکن است باعث نکروز شود.
 • در صورت وجود التهاب یا عفونت , تا زمان درمان کامل تزریق تعویق شود.
 • اثر بخشی و ایمنی تزریق برای برجسته سازی لب هنوز ثابت نشده است.
 • تزریق در بیماران دارای سابقه قبلی هرپس ممکن است باعث عود فعالیت هرپس شود.
 • ایمن بودن تزریق در بیماران مستعد کلوئید , هایپر پیگمانتاسیون و اسکار هایپرتروفیک ثابت نشده است.
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.