ابتلای سالانه ۸ تا ۱۰ هزار زن ایرانی به سرطان سینه

سلامانه :یک متخصص اپیدمیولوژی می‌گوید: از هر صد هزار زن ایرانی ۳۰ نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شوند و احتمال می‌دهیم سالانه ۸ تا ۱۰ هزار زن ایرانی گرفتار این سرطان شوند.

به گزارش  فارس، شهپر حقیقت امروز در نشست خبری ششمین کنگره سرطان سینه گفت: در سال 88 هفت هزار و 600 بیمار مبتلا به سرطان سینه شناسایی شد که احتمال می‌دهیم سالانه بین 8 تا 10 هزار مورد جدید به مبتلایان اضافه شود.

وی افزود: بروز بیماری در ایران حدود 30 در صد هزار است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 در بین کشورهای در حال توسعه تظاهر بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته داشته باشد.

این متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان سینه گفت: این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود هم میزان بقای فرد و هم اثربخشی بیشتر روش‌های درمانی را در پی دارد. چرا که اکنون میزان بقای 5 ساله (5 سال زندگی بدون عوارض) تا 71 درصد گزارش شده است. البته تشخیص زود هنگام نقش بسزایی دارد که معاینه‌های خودآزمایی فرد و ماموگرافی می‌تواند در این بخش کمک‌کننده باشد.

در ادامه این نشست خبری، آسیه الفت‌بخش، رئیس کمیته جراحی ششمین کنگره سرطان سینه خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته در اغلب جراحی‌های سرطان سینه اندام فرد به صورت کامل برای پیشگیری از سرایت سرطان به بافت‌های دیگر برداشته می‌شد اما الان با پیشرفت علم تا 80 درصد موارد سعی می‌کنیم اندام سینه را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: فقط در 20 درصد موارد و در مراحل پیشرفته بیماری به برداشتن کامل بافت پستان مجبور می‌شویم چرا که طبق مطالعات اخیر فقط با برداشتن توده بدخیم و 2 میلی‌متر از حاشیه بافت سالم می‌توان فرد را درمان کرد.

به گفته الفت بخش اکنون با جراحی‌های آنکوپلاستی هنگام برداشتن بافت سرطانی شده همزمان می‌توان جراحی پلاستیک نیز برای بیمار انجام داد تا کمترین نقض عضو و بدشکلی اندام بر جای بماند.

تازه‌ترین روش‌های درمانی تشخیصی سرطان سینه از 15 تا 18 آبان در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) توسط پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود و برای گروه‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی 18 امتیاز بازآموزی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.