سالمندان برای اجتناب از افسردگی ارتباطات اجتماعی خود را توسعه دهند

سلامانه :معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: میزان پذیرش شرایط دوره سالمندی از سوی فرد سالمند اهمیت دارد و باید با پذیرش نقش‌های جدید، این دوره را به دوره‌ای رضایت‌بخش بدل کند.

محمدجعفر صادقی در گفت‌وگو با فارس از نیشابور اظهار داشت: درجه عملکرد اعضای جامعه، میزان سلامت اجتماعی افراد را نشان می‌دهد و این عملکرد در سنین مختلف به عوامل متفاوتی بستگی دارد و هر فرد به نوبه خود می‌تواند نقش موثر را در این ارتباط داشته باشد.

وی با بیان اینکه عوامل قابل کنترل یا غیر قابل کنترلی در طول زندگی به سلامت جسمی و روانی در اواخر عمر کمک ‌می‌کنند، بیان داشت: عوامل قابل کنترل شامل عادت‌های مربوط به سلامتی، راهبردهای کنار آمدن، ثبات زناشویی و سال‌های تحصیلات هستند و عوامل غیر قابل کنترل شامل جایگاه اجتماعی ـ اقتصادی والدین، صمیمیت خانوادگی در کودکی، سلامت جسمانی اولیه و عمر طولانی اعضای خانواده است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: موقعیت‌های اجتماعی که به سالخوردگان امکان اداره کردن تغییرات زندگی را به نحو موثر می‌دهند، به پیری موفقیت‌آمیز کمک می‌کند.

صادقی خاطرنشان کرد: سالخوردگانی که ضعف سلامتی دارند و از طریق تماس تلفنی و رو در رو رابطه خود را با دوستان حفظ می‌کنند از سلامت روانی بهتری برخوردار هستند.

وی بیان داشت: فرد سالمند برای حفظ سلامت روانی و اجتناب از افسردگی باید شبکه‌های اجتماعی قوی‌تر را توسعه داده و سیاست‌گذاری‌های دولت‌ها نیز در این راستا تعریف و هدایت شود.

صادقی اضافه کرد: از جمله فعالیت‌های اجتماعی که برای سالمندان می‌توان سیاست‌گذاری و اجرا شود، تقویت حس یادگیری مطالب جدید به‌خصوص در مورد آگاهی یافتن از مشکلات دوره سالمندی و راه حل‌های موثر است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.