اثرات مخرب فلوراید در آب آشامیدنی

سلامانه :تهران - فلوراید یکی از عناصر معدنی موجود در طبیعت است که از طریق سفره های زیرزمینی وارد آبهای آشامیدنی می شود و غلظت بالای آن می توانند خطراتی مانند کاهش ضریب هوشی کودکان ،پوسیدگی دندان ، تاثیر منفی بر رشد مغز و دردهای استخوانی را منجر شود.

به گزارش ایرنا ، فلوراید به لحاظ بهداشتی یک ماده مهم برای سلامتی انسان است، ولی اگر اندازه آن کم زیر 5.0 میلی گرم در لیتر و یا زیاد 1.5 میلی گرم در لیتر باشد ، برای سلامت بدن بویژه دندانها مضر است .

برخی از کارشناسان بهداشت محیط بر این باورند که برخی از مناطق کشور دارای فلوراید کم یا زیاد هستند که از طریق آبهای آشامیدنی مشکلات جسمی برای مردم ایجاد کرده است .

ˈ رامین نبی زاده ˈ متخصص بهداشت محیط در این زمینه نسبت به اینکه آب های مناطق جنوب شرقی و غربی کشور دارای فلوراید بالایی است، هشدار داد.

وی گفت: وجود فلوراید بالا در آبهای آشامیدنی این مناطق ،منجر به بروز مشکلات پوسیدگی دندان و دردهای استخوانی مردم می شود.

نبی زاده توضیح داد:با توجه به اینکه فلوراید یکی از ˈیون های ˈ مهم در زمین است و از طریق آبهای زیرزمینی مورد مصرف مردم قرار می گیرد ، اما باید دارای اندازه ای باشد تا مشکلات دندانی و جسمانی ایجاد نکند.

وی اظهار داشت: مناطقی مانند طبس، برازجان، بوشهر و خراسان دارای فلوراید بالای 1.5 میلی گرم در لیتر هستند، که از طریق آب آشامیدنی وارد بدن شده و زیان آور هستند.

نبی زاده ، ادامه داد: فلوراید بالا باعث می شود تا مینای خال دار در دندان ایجاد شود و هنگامیکه در درازمدت این یون از طریق آب مورد استفاده قرار می گیرد ، نقاط سفید مایل به زرد در مینای دندان تبدیل به رنگ قهوه ای شده و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

وی تصریح کرد دردهای استخوانی نیز از عوارض فلوراید بالا در آب آشامیدنی است.

نبی زاده با بیان اینکه به دلیل شرایط بافت خاک برخی مناطق کشور ، سفره های آب زیرزمینی سرشار از فلوراید است که در آب حل می شود، گفت : ایران جزو کشورهایی بوده که دارای محدودیت منابع آب همراه فلوراید بالا است .

وی این مساله را چالشی مهم برای کشور دانست که باید وزارت نیرو اقدام به تصفیه آب در مناطق یاد شده کند.

این کارشناس بهداشت محیط افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت از طریق مکمل های خمیر دندان در جامعه اقدام به پیشگیری از پوسیدگی دندان می کند که این امر به تنهایی کافی نیست و باید تصفیه آب برای حذف 1.5 میلی گرم فلوراید در لیتر انجام شود.

رییس انجمن بین المللی تحقیقات فلوراید نیز در این باره گفت : نتایج مطالعات این انجمن در کشورهای مختلف دنیا نشان می دهد فلوراید با غلظت بالا در آبهای آشامیدنی،روی رشد مغز تاثیر منفی گذاشته و ضریب هوشی بویژه کودکان را پایین می آورد.

دکترˈ بروث اسپیت ˈ (bruce spittle) افزود: نتایج 26 مطالعه در کشورهای دنیا نشان می دهد ارتباط معنی داری میان غلظت بالای فلوراید و ضریب هوشی کودکان وجود دارد.

وی با تاکید بر حذف فلوراید از آب های آشامیدنی مردم دنیا ، اظهار داشت : تحقیقات این انجمن نشان می دهد که فلوراید با غلظت بالا بیشتر در مناطق روستایی و دور افتاده هند و آفریقا وجود دارد و باید سیستم های جذب برای عبور فلوراید از بسترهای آبهای زیر زمینی نصب شوند.

اسپیت با بیان اینکه ناهنجاری در استخوان بندی بدن نیز از عوارض فلوراید با غلظت بالا در آب آشامیدنی است ، ادامه داد: این مساله حالت تعادل بدن را به هم می زند و ناهنجاری هایی را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد در حال حاضر انجمن بین المللی تحقیقات فلوراید به بررسی تاثیر فلوراید بر بروز امراض دیگر می پردازد.

اسپیت با اشاره به اینکه اضافه کردن فلوراید به آب درست نیست ، گفت : این ماده سمی است و تاثیر منفی بر منابع آبی می گذارد.

بر اساس این گزارش ، به همین منظور برای بررسی اثرات مخرب دیگر فلوراید کم یا زیاد در آبهای آشامیدنی ، در قالب یک همایش بین المللی کارشناسان بهداشت محیط 11 کشور دنیا از جمله چین ، هند، تانزانیا،ایران، ژاپن، آلمان، تایلند، نیوزلند، چک، انگلیس و ترکیه در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران گردهم آمده اند تا به مدت سه روز به بحث و تبادل نظر در این زمینه بپردازند. 

این گزارش می افزاید: در این همایش مقاله هایی در زمینه تحقیقات مختلف صورت گرفته در زمینه اثرات فلوراید بر امراض دیگر ارایه می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.